Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez.

Gjithashtu, autoritetet e ishullit përsëritën akuzat ndaj Kinës se po cënon paqen rajonale.

“Ne dënojmë ashpër provokimet e vazhdueshme ushtarake të Kinës komuniste përreth Tajvanit, që minojnë paqen rajonale. Ruajtja e intensitetit të gatishmërisë sonë ushtarake është përgjegjësi e çdo ushtari, ndaj operacionet ushtarake të Kinës komuniste vetëm sa na shtyjnë ta perfeksionojmë atë”, tha Sun Li Fang, zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes së Tajvanit.

Nga ana e tij, Pekini vijon të insistojë se është në të drejtën e tij legjitime.

“Vizita e Nensi Pelozit në Tajvan është një praktikë regresive që ka shkelur seriozisht sovranitetin e Kinës, ka ndërhyrë në çështjet e brendshme të saj dhe ka minuar paqen dhe stabilitetin në Ngushticën e Tajvanit. Rrjedhimisht, Kina duhet të japë një përgjigje konkrete. Qasja jonë është legjitime dhe e arsyeshme, ndërsa veprimet tona të vendosura”, u shpreh Wang Wenbin, zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Kinës.

Reagimet e radhës vijnë pasi presidentja e Tajvanit, Tsai Ing Wen u takua së fundmi me një grup ligjvënësish amerikanë, të cilët vizituan ishullin ditën e hënë, duke shkaktuar sërish zemërimin e Kinës.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

TË FUNDIT

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?