Rikthehen Anonymous, sulmi i radhës në ndihmë të iranianëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Si po i ndihmon iranianët grupi i famshëm i hakerave Anonymous?

Pas sulmit të tyre kibernetik të shtatorit kundër faqeve të qeverisë shqiptare, duket se qeveria iraniane tashmë po përballet me disa sulme të njëpasnjëshme kundër faqeve të saj zyrtare.

Anonymous ka marrë përsipër këto sulme duke deklaruar se grupi i tyre qëndron mbrapa sulmeve kibernetike kundër disa faqeve të qeverisë dhe mediave iraniane me qëllim mbështetjen e protestave pas vdekjes së Mahsa Aminit.

Duket se dy faqet kryesore të internetit të qeverisë iraniane ishin objektivi kryesor i sulmeve.

Njëra është faqja e internetit e “shërbimeve inteligjente” të qeverisë, ku ofrohen një sërë shërbimesh online, ndërsa tjetra ka për qëllim publikimin e lajmeve të qeverisë dhe intervistave me zyrtarë të lartë.

“E gjithë baza e të dhënave është fshirë,” pretendoi një llogari e mediave sociale që besohet të jetë e lidhur me Anonymous në Twitter.

Qeveria iraniane ende nuk ka komentuar zyrtarisht mbi pretendimet ose sulmet.

Grupi aktivist i hakerave Anonymous i ka ofruar gjithashtu një mënyrë alternative qytetarëve iranianë për të kapërcyer ndalimin aktual të rrjeteve sociale si WhatsApp.

Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe qeveria e tij po përballen me protesta dhe trazira civile pas vdekjes së Mahsa Amini, një vajze të re kurde 22-vjeçare.

Amini u arrestua nga ‘policia e moralit’ javën e shkuar. Kjo polici e cila kontrollon dhe dënon qytetarët në bazë të respektimit të normave morale në vend, e akuzoi vajzën për shkelje të ligjit që kërkon që gratë të mbulojnë plotësisht flokët e tyre me shami.

Pasi e arrestuan, policët thuhet ta kenë rrahur vajzën e cila nuk i mbijetoi dot plagëve dhe pas 3 ditësh në koma dha jetë në spital.

Autoritetet iraniane pretendojnë se ajo pësoi një “dështim të papritur të zemrës”, por ky shpjegim është kundërshtuar me forcë nga familjarët e saj.

Trazirat civile nisën në të gjithë vendin pas lajmit të vdekjes së vajzës dhe në përpjekje për të ndalura grumbullimet, qeveria iraniane vendosi të ndalojë aktivitetin e rrjeteve si Instagram dhe Whatsapp.

Kjo shtyu grupin anonim dhe më të famshëm të hakerave në mbarë botën ‘Anonymous’ që të rikthehej në skenë duke dhënë kontributin e tyre në këtë situatë.

Anonymous po i bëjnë thirrje iranianëve të përdorin shfletuesin e internetit Tor për të fituar akses në Whatsapp dhe Instagram.

“Pas Instagramit, WhatsApp tani është i kufizuar në Iran”, shkroi Anonymous në një Tweet të mërkurën.

“Të dashur iranianë, përdorni Tor për ta anashkaluar atë.”

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?