A doni të bashkoheni me Rusinë? Nis referendumi ilegjitim në Ukrainë  

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zyrtarët e mbështetur nga Rusia, në katër rajone të Ukrainës, po mbajnë referendume për t’u bashkuar me Rusinë. Të cilësuara të paligjshme nga Ukraina dhe Perëndimi, këto votime zhvillohen gjatë pesë ditëve.

Në këto territore “po”-ja për aneksimin me Rusinë është e siguruar. Moska nuk do të lejojë dyshime.

Të pyetur nëse do të marrin pjesë në referendum, qytetarët përgjigjen pozitivisht.

“Sepse jam për Rusinë, për të gjithë ne, banorët e Donbas”, thotë një prej tyre.

Një tjetër qytetar shprehet se do të marrë pjesë në votim sepse dëshiron qartësi dhe stabilitet.

“Rusia është një shtet i fuqishëm; është e ardhmja; është fuqi. Është diçka e madhe të jemi pjesë e saj, kemi pritur gjatë për këtë”, rrëfen një ukrainas.

Nga 23 deri në 27 shtator, në zonat e pushtuara të Luhans, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhia do të votohet, rezultate të cilat nuk do të njihen nga shtetet që nuk janë aleatë të Rusisë.

Ekspertët besojnë se objektivi i këtyre referendumeve është që Rusia t’i cilësojë sulmet e Ukrainës në këto zona si “sulme në tokën ruse” dhe të kundërpërgjigjet me më forcë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Rama: Dramatike nëse vërtetohet se Meta ka qenë spiun, s’e bëra unë president

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se nëse vërtetohet se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka qenë spiun është dramatike. Në një intervistë për Euronews...

‘Nuk ka shanse të kem pazar me ndërtuesit’, Rama: S’do e merrnit vesh

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka pazare mes tij dhe ndërtuesve, pasi nëse kjo do të ishte e vërtetë, nuk do bëhej publike...

Të pathënat e largimit të Arben Ahmetajt, Rama: Llumi nuk mbaron

Kryeministri Edi Rama, tha se lojtarët në një skuadër lëvizin nga një vend tek tjetri, kur u pyet për largimin e Arben Ahmetajt nga...

TË FUNDIT

Rama: Dramatike nëse vërtetohet se Meta ka qenë spiun, s’e bëra unë president

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se nëse vërtetohet se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka qenë spiun është dramatike. Në një intervistë për Euronews...

‘Nuk ka shanse të kem pazar me ndërtuesit’, Rama: S’do e merrnit vesh

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka pazare mes tij dhe ndërtuesve, pasi nëse kjo do të ishte e vërtetë, nuk do bëhej publike...

Të pathënat e largimit të Arben Ahmetajt, Rama: Llumi nuk mbaron

Kryeministri Edi Rama, tha se lojtarët në një skuadër lëvizin nga një vend tek tjetri, kur u pyet për largimin e Arben Ahmetajt nga...

Rama ‘vulos’ Bashkinë e Tiranës: S’kemi kandidaturë më të mirë se Veliaj

Kryeministri Edi Rama thotë se aktualisht, Partia Socialiste nuk ka kandidaturë më të mirë se kryebashkiaku Erion Veliaj, për zgjedhjet e ardhshme lokale në...

Rama: Do godasim me dronë turq, koha është e paparashikueshme

Kryeministri Edi Rama deklaroi se dronët e blerë nga Turqia, mund të përdoren edhe për goditje, në rast se do të jetë e nevojshme. Në...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?