Dënohet ‘rebeli’ i Kapitolit me mustaqet e Hitlerit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një ish-rezervist i ushtrisë amerikane dhe simpatizant i dyshuar nazist është dënuar me katër vjet burg për rolin e tij në trazirat e vitit të kaluar në Kapitol.

Timothy Hale-Cusanelli, 32 vjeç, ishte një kontraktor i Marinës që kishte një leje sigurie të qeverisë kur iu bashkua protestës në Kongresin amerikan në janar 2021.

Një juri e dënoi atë në maj për pesë akuza, duke përfshirë një akuzë krimi për pengim të një procedimi zyrtar.

Më shumë se 900 persona janë akuzuar për përfshirjen e tyre në sulm.

Hale-Cusanelli, i cili ishte i pandehuri i shtatë për trazirat që doli në gjyq, është në mesin e të akuzuarve që ishin në detyrë aktive në ushtri, kur ai u bashkua me mbështetësit e tjerë të Trump në bastisjen e Kongresit.

Prokurorët thanë se ai përkrahte hapur ideologjitë e supremacisë së bardhë dhe antisemitike, madje duke mbajtur mustaqe të stilit të Adolf Hitlerit në punë dhe shpresonte për një luftë të dytë civile në SHBA.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Islanda barazon Shqipërinë në minutat shtesë

Fundi i ndeshjes Shqipëri-Islandë është shoqëruar me tensione pas barazimit që skuadra kundërshtare bëri në “Air Albania”. Tifozët të cilët çuan peshë stadiumin nga gëzimi...

Eksperti: Në Kosovë po investohet turkofobi, përplasje e ashpër dhe agresive

Ka një turkofobi të investuar në Kosovë, tha eksperti i çështjeve ndërkombëtare, Kreshnik Osmani në “Now” me Erla Mëhillin, Ai u shpreh se nuk i kupton...

Gazetarja: Erdogani në Kosovë vjen si në shtëpi, jemi vasalë

Gazetarja Edlira Qefalia thotë se situata lidhur me ndikimin turk në Kosovë është edhe më keq së në Shqipëri. Në një lidhje me emisionin Now...

TË FUNDIT

Islanda barazon Shqipërinë në minutat shtesë

Fundi i ndeshjes Shqipëri-Islandë është shoqëruar me tensione pas barazimit që skuadra kundërshtare bëri në “Air Albania”. Tifozët të cilët çuan peshë stadiumin nga gëzimi...

Eksperti: Në Kosovë po investohet turkofobi, përplasje e ashpër dhe agresive

Ka një turkofobi të investuar në Kosovë, tha eksperti i çështjeve ndërkombëtare, Kreshnik Osmani në “Now” me Erla Mëhillin, Ai u shpreh se nuk i kupton...

Gazetarja: Erdogani në Kosovë vjen si në shtëpi, jemi vasalë

Gazetarja Edlira Qefalia thotë se situata lidhur me ndikimin turk në Kosovë është edhe më keq së në Shqipëri. Në një lidhje me emisionin Now...

Ekspertja: Mesazhi që donte të jepte Rama për FETO-n

Ilda Zhulali, eksperte e çështjeve ndërkombëtare tha se për mbylljen e kolegjit “Mehmet Akif” nuk është respektuar e gjithë hapësira ligjore. Sipas saj kërkesa e...

Eksperti: Si e morën gylenistët Komunitetin Mysliman Shqiptar

Eksperti i çështjeve ndërkombëtare, Kreshnik Osmani thotë se gylenistët e kanë marrë Komunitetin Mysliman Shqiptar shumë vite më parë. Në emisionin Now, në Euronews Albania...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?