Nis rekrutimi i rusëve në ushtri, thirrja e Zelenskit: Dorëzohuni në rastin e parë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nëna qan për largimin e djalit. Skena të tilla përsëriten në të gjithë Rusinë. Një familje i jep lamtumirën me zemër të thyer një prej anëtarëve të saj që po largohet për në frontin e luftës. Dhjetëra mijëra rusë janë thirrur dhe kjo mund të jetë vetëm faza e parë.

Hakerët kanë pretenduar se kanë sulmuar faqen e internetit të Ministrisë së Mbrojtjes dhe kanë gjetur se lista e të “zgjedhurve” ka arritur në një milion. Mediat e pavarura ruse pretendojnë se Rusia rekruton me forcë, edhe mes atyre që arrestohen në protestat kundër luftës.

“Meqë ra fjala, mobilizimi i plotë është kryer në Ukrainë për shumë vite për të gjithë popullsinë e rritur, duke përfshirë gra për t’i rekrutuar ato në radhët e batalioneve nacionaliste ukrainase dhe forcat e armatosura ukrainase”, tha Sergej Lavrov, ministri i Jashtëm rus.

Zelensky ka lëshuar një ultimatum për ushtarët rusë.

“Pesëdhjetë e pesë mijë ushtarë rusë vdiqën në këtë luftë në gjashtë muaj. Dhjetëra mijëra janë  plagosur, gjymtuar. A doni më shumë? Pastaj protestoni. Luftoni. Ikni ose dorëzohuni në robërinë ukrainase. Këto janë opsionet për të mbijetuar.”

Shumë rusë kanë vendosur t’i shpëtojnë këtij mobilizimi të detyrueshëm përmes aeroporteve, por të tjerë po përpiqen të ikin nga toka në vende të tilla si Finlanda. Një numër vendesh evropiane po shqyrtojnë kufizimin e vizave për qytetarët rusë sa më shumë që të jetë e mundur.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Rama: Dramatike nëse vërtetohet se Meta ka qenë spiun, s’e bëra unë president

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se nëse vërtetohet se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka qenë spiun është dramatike. Në një intervistë për Euronews...

‘Nuk ka shanse të kem pazar me ndërtuesit’, Rama: S’do e merrnit vesh

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka pazare mes tij dhe ndërtuesve, pasi nëse kjo do të ishte e vërtetë, nuk do bëhej publike...

Të pathënat e largimit të Arben Ahmetajt, Rama: Llumi nuk mbaron

Kryeministri Edi Rama, tha se lojtarët në një skuadër lëvizin nga një vend tek tjetri, kur u pyet për largimin e Arben Ahmetajt nga...

TË FUNDIT

Rama: Dramatike nëse vërtetohet se Meta ka qenë spiun, s’e bëra unë president

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se nëse vërtetohet se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka qenë spiun është dramatike. Në një intervistë për Euronews...

‘Nuk ka shanse të kem pazar me ndërtuesit’, Rama: S’do e merrnit vesh

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka pazare mes tij dhe ndërtuesve, pasi nëse kjo do të ishte e vërtetë, nuk do bëhej publike...

Të pathënat e largimit të Arben Ahmetajt, Rama: Llumi nuk mbaron

Kryeministri Edi Rama, tha se lojtarët në një skuadër lëvizin nga një vend tek tjetri, kur u pyet për largimin e Arben Ahmetajt nga...

Rama ‘vulos’ Bashkinë e Tiranës: S’kemi kandidaturë më të mirë se Veliaj

Kryeministri Edi Rama thotë se aktualisht, Partia Socialiste nuk ka kandidaturë më të mirë se kryebashkiaku Erion Veliaj, për zgjedhjet e ardhshme lokale në...

Rama: Do godasim me dronë turq, koha është e paparashikueshme

Kryeministri Edi Rama deklaroi se dronët e blerë nga Turqia, mund të përdoren edhe për goditje, në rast se do të jetë e nevojshme. Në...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?