Rusia ka kryer krime lufte në Ukrainë, thonë hetuesit e OKB-së

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një grup ekspertësh të Kombeve të Bashkuara që hetojnë shkeljet e të drejtave të njeriut, kanë deklaruar se në Ukrainë janë kryer krime lufte.

Ekspertët nga Komisioni Hetimor për Ukrainën, i mandatuar nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut në fillim të këtij viti, janë fokusuar deri më tani në katër rajone Kiev, Chernihiv, Kharkiv dhe Sumy.

Komisioni vizitoi 27 qytete dhe foli me 150 dëshmitarë si pjesë e hetimit të tyre fillestar, duke inspektuar varret dhe vendet e torturës.

Viktimat përshkruan rrahje, goditje elektrike dhe lakuriqësi të detyruar në qendrat ruse të paraburgimit, tha komisioni.

“Bazuar në provat e mbledhura nga komisioni, ai ka arritur në përfundimin se krimet e luftës janë kryer në Ukrainë”, tha Erik Møse, kryetari i komisionit, në Këshillin e të Drejtave të Njeriut.

Anëtari i Komisionit Pablo de Greiff u tha gazetarëve se ekipi kishte “gjetur dy raste të keqtrajtimit të ushtarëve të Federatës Ruse nga ushtarët ukrainas.

Ekipi udhëtoi në qershor për në Bucha jashtë Kievit, ku autoritetet gjetën varre masive pasi forcat ruse u tërhoqën nga zona në fund të marsit.

Ekspertët zbuluan gjithashtu se disa ushtarë rusë kryen krime seksuale , duke përfshirë dhunën seksuale, torturën ose trajtimin çnjerëzor.

Viktimat ishin të moshave nga katër deri në 82 vjeç.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Nesër protestë, pedagogët: Kërkojmë kthimin e dinjitetit të punonjësve universitarë

Ashtu siç dhe kishin paralajmëruar, pedagogët do të zhvillojnë një protestë në Tiranë, ku kërkojnë plotësimin e disa kushteve në universitete. Pedagogu Peter Saraçi, në...

25 mijë mësues pa rrogë, grevistët në Kosovë s’do marrin pagën e shtatorit

Hynë në grevë me kerkesën për me shumë para e ligj per paga. Por, duket se mesimdhënësit, pervec që nuk do t’i marrin ato...

Spiropali prezantohet si drejtuese politike e PS-së në Shkodër

Drejtuesja e re politike e Shkodrës, Elisa Spiropali është prezantuar ditën e sotme në këtë qark, në krah të Sekretarit të Përgjithshëm të PS-së,...

TË FUNDIT

Nesër protestë, pedagogët: Kërkojmë kthimin e dinjitetit të punonjësve universitarë

Ashtu siç dhe kishin paralajmëruar, pedagogët do të zhvillojnë një protestë në Tiranë, ku kërkojnë plotësimin e disa kushteve në universitete. Pedagogu Peter Saraçi, në...

25 mijë mësues pa rrogë, grevistët në Kosovë s’do marrin pagën e shtatorit

Hynë në grevë me kerkesën për me shumë para e ligj per paga. Por, duket se mesimdhënësit, pervec që nuk do t’i marrin ato...

Spiropali prezantohet si drejtuese politike e PS-së në Shkodër

Drejtuesja e re politike e Shkodrës, Elisa Spiropali është prezantuar ditën e sotme në këtë qark, në krah të Sekretarit të Përgjithshëm të PS-së,...

Doda: Berisha kishte dijeni për parregullsitë në zgjedhjet për kreun e FRPD-së

Anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Barbara Doda e cila garoi për kreun e FRPD-së, thotë se kryedemokrati Sali Berisha ka qenë në...

NATO i trembet ‘testit të Poseidonit’, zhduket nëndetësja ruse nën Arktik

Ku ndodhet ‘Poseidoni’? NATO ngre alarmin për zhdukjen nga radari të nëndetëses më të madhe bërthamore ruse duke ngjallur frikën se Putin mund të...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?