Serbia nuk do votojë për përjashtimin e Rusisë nga Këshilli i Sigurimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Serbia nuk do të votojë për të kufizuar të drejtën e vetos apo përjashtimin e Rusisë nga Këshilli i Sigurimit, tha presidenti serb Aleksandër Vuçiç për mediat në ditën e fundit të qëndrimit të tij në Nju Jork.

Siç përsëriti ai, shumë vendime të rëndësishme do të duhet të merren në dhjetë ditët e ardhshme.

Presidenti tha se është pothuajse i sigurt se Perëndimi do të përpiqet të përjashtojë Rusinë nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së.

Ai u shpreh se ka pasur një sërë takimesh të rëndësishme në Nju Jork, por më i rëndësishmi ka qenë me Kristalina Georgieva, kryetaren e FMN-së.

Vuçiç tregoi se Georgieva e kishte paralajmëruar për një dimër të vështirë dhe një dimër tjetër edhe më të vështirë në vijim.

Presidenti serbi tha se është takuar edhe me ministrin e Jashtëm rus, Lavrov me të cilin ka pasur një bisedë konstruktive.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

Sa paguhen mjekët në Gjermani?

Mjeku shqiptar, Rexhail Ramadani thotë se paga në Gjermani është shumë më e lartë sesa në Maqedoninë e Veriut, prej nga ku emigroi. Në një...

Çumani: Qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po privatizohet. Thirrja për Ramën e SPAK

Drejtor i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, shprehet se qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po gllabërohet nga...

TË FUNDIT

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

Sa paguhen mjekët në Gjermani?

Mjeku shqiptar, Rexhail Ramadani thotë se paga në Gjermani është shumë më e lartë sesa në Maqedoninë e Veriut, prej nga ku emigroi. Në një...

Çumani: Qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po privatizohet. Thirrja për Ramën e SPAK

Drejtor i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, shprehet se qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po gllabërohet nga...

Nisma e BE-së, karikues universal për celularët dhe tabletat nga viti 2024

Me një shumicë dërrmuese prej 602 votash pro, përballë 13 kundër dhe 8 abstenim, Parlamenti Evropian miratoi rregulla të reja për një karikues universal...

Gazetari: Hakerat kryen sulmet kibernetike nga territori shqiptar

Gazetari Fatos Mahmutaj thotë se hakerat iranianë kryen sulmet kibernetike ndaj sistemeve digjitale dhe qeveritare, teksa ndodheshin në territorin shqiptar. Në një intervistë për Euronews...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?