Shkatërrohet grupi “Bad Boys” në Itali, 4 shqiptarë në pranga. Kokainën e groposnin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet italiane kanë shkatërruar grupin kriminal të shqiptarëve, që drejtohej nga dy vëllezër shqiptarë 35 dhe 36-vjeç.

Mediat e huaja, bëjnë me dije se është vendosur arrest me burg ndaj  4 shqiptarëve  të moshave 20 deri në 36 vjeç, ndërsa për 8 persona të tjerë u vendos masa e sigurimit ‘detyrim paraqitje’

Bëhet e ditur se grupi kriminal i shkatërruar nga operacioni i koduar “Bad Boys” vepronte mes Asti dhe Santa Vittoria d’Alba.

Hetimet paraprake thonë se fitimet e vlerësuara të grupit janë rreth 1.5 milionë euro. Si rezultat i operacionit u gjetën dhe u sekuestruan  4.7 kilogramë kokainë, si dhe janë vënë nën hetim 30 persona, dhe u kryen 12 arrestime gjithsej.

Lënda narkotike vendosej brenda disa kavanozëve dhe më pas në nën tokë, për t’u tregtuar në zonë.

Në krye të grupit kriminal ishin dy vëllezërit shqiptar 35 dhe 36 vjeç, të cilët kanë menaxhuar gjithçka, njëri prej tyre fillimisht nga burgu i Cuneos, më pas nga shtëpia e tij, ku ishte në arrest shtëpie.

Grupi kriminal, përveç dy vëllezërve përbëhej madje dhe nga bashkëshortet dhe dy kunetërit e tyre, të cilët i përkushtoheshin veprimtarisë së fshehjes, ndalimit, furnizimit dhe shitjes së kokainës, të cilët  furnizonin nipin dhe 20-vjeçarë të tjerë me një hektogram dhe të cilin e shpërndanin në sheshet mes Astit, Albës dhe Bra.

Të ardhurat nga shitja u jepeshin më pas dy vëllezërve, të cilët drejtonin efektivisht grupin kriminal.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Rama: Dramatike nëse vërtetohet se Meta ka qenë spiun, s’e bëra unë president

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se nëse vërtetohet se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka qenë spiun është dramatike. Në një intervistë për Euronews...

‘Nuk ka shanse të kem pazar me ndërtuesit’, Rama: S’do e merrnit vesh

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka pazare mes tij dhe ndërtuesve, pasi nëse kjo do të ishte e vërtetë, nuk do bëhej publike...

Të pathënat e largimit të Arben Ahmetajt, Rama: Llumi nuk mbaron

Kryeministri Edi Rama, tha se lojtarët në një skuadër lëvizin nga një vend tek tjetri, kur u pyet për largimin e Arben Ahmetajt nga...

TË FUNDIT

Rama: Dramatike nëse vërtetohet se Meta ka qenë spiun, s’e bëra unë president

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se nëse vërtetohet se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka qenë spiun është dramatike. Në një intervistë për Euronews...

‘Nuk ka shanse të kem pazar me ndërtuesit’, Rama: S’do e merrnit vesh

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka pazare mes tij dhe ndërtuesve, pasi nëse kjo do të ishte e vërtetë, nuk do bëhej publike...

Të pathënat e largimit të Arben Ahmetajt, Rama: Llumi nuk mbaron

Kryeministri Edi Rama, tha se lojtarët në një skuadër lëvizin nga një vend tek tjetri, kur u pyet për largimin e Arben Ahmetajt nga...

Rama ‘vulos’ Bashkinë e Tiranës: S’kemi kandidaturë më të mirë se Veliaj

Kryeministri Edi Rama thotë se aktualisht, Partia Socialiste nuk ka kandidaturë më të mirë se kryebashkiaku Erion Veliaj, për zgjedhjet e ardhshme lokale në...

Rama: Do godasim me dronë turq, koha është e paparashikueshme

Kryeministri Edi Rama deklaroi se dronët e blerë nga Turqia, mund të përdoren edhe për goditje, në rast se do të jetë e nevojshme. Në...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?