Studimi: Virusi i herpesit mund të shkatërrojë qelizat e kancerit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një version i modifikuar gjenetikisht i virusit herpes ka dhënë rezultate të fuqishme kundër kancereve të avancuara, shkruan Euronews. 

Studiuesit zbuluan se RP2, një version i ri i virusit ‘herpes simplex’, tregoi shenja të efektivitetit në një të katërtën e pacientëve me një sërë kanceresh të avancuar.

Pacientët që u bënë pjesë e studimit, ishin të diagnostikuar me kancer në lëkurë, kokë ose qafë dhe kishin ezauruar opsionet e tjera të trajtimit. Ky test i suksesshëm i ilaçeve pa kancerin të zhdukej në çdo pacient.

“Studimi ynë tregon se një virus i gjeneruar gjenetikisht, vrasës i kancerit, mund të japë një goditje një ose dy kundër tumoreve, duke shkatërruar drejtpërdrejtë qelizat e kancerit nga brenda”, u shpreh udhëheqësi i studimit Kevin Harrington, profesor në Institutin e Kërkimit të Kancerit.

Ai theksoi se ishte e rrallë të shiheshin ritme kaq të mira përgjigjeje në provat klinike në fazat e hershme, qëllimi kryesor i të cilave është të testojnë sigurinë e një trajtimi, veçanërisht kur ato përfshijnë pacientë me kancer shumë të avancuar.

Gjetjet u prezantuan në Kongresin e Shoqatës Evropiane për Onkologjinë Mjekësore 2022 (ESMO).

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Rama: Dramatike nëse vërtetohet se Meta ka qenë spiun, s’e bëra unë president

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se nëse vërtetohet se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka qenë spiun është dramatike. Në një intervistë për Euronews...

‘Nuk ka shanse të kem pazar me ndërtuesit’, Rama: S’do e merrnit vesh

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka pazare mes tij dhe ndërtuesve, pasi nëse kjo do të ishte e vërtetë, nuk do bëhej publike...

Të pathënat e largimit të Arben Ahmetajt, Rama: Llumi nuk mbaron

Kryeministri Edi Rama, tha se lojtarët në një skuadër lëvizin nga një vend tek tjetri, kur u pyet për largimin e Arben Ahmetajt nga...

TË FUNDIT

Rama: Dramatike nëse vërtetohet se Meta ka qenë spiun, s’e bëra unë president

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se nëse vërtetohet se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka qenë spiun është dramatike. Në një intervistë për Euronews...

‘Nuk ka shanse të kem pazar me ndërtuesit’, Rama: S’do e merrnit vesh

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka pazare mes tij dhe ndërtuesve, pasi nëse kjo do të ishte e vërtetë, nuk do bëhej publike...

Të pathënat e largimit të Arben Ahmetajt, Rama: Llumi nuk mbaron

Kryeministri Edi Rama, tha se lojtarët në një skuadër lëvizin nga një vend tek tjetri, kur u pyet për largimin e Arben Ahmetajt nga...

Rama ‘vulos’ Bashkinë e Tiranës: S’kemi kandidaturë më të mirë se Veliaj

Kryeministri Edi Rama thotë se aktualisht, Partia Socialiste nuk ka kandidaturë më të mirë se kryebashkiaku Erion Veliaj, për zgjedhjet e ardhshme lokale në...

Rama: Do godasim me dronë turq, koha është e paparashikueshme

Kryeministri Edi Rama deklaroi se dronët e blerë nga Turqia, mund të përdoren edhe për goditje, në rast se do të jetë e nevojshme. Në...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?