Tesla po tërheq 1,1 mln automjete për shkak të një defekti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Tesla” po tërheq 1.1 milionë automjete në SHBA për shkak të një defekti në sistemin automatik të mbylljes së dritareve, çka mund të bëjë që automjeti të mos zbulojë një pengesë dhe të shkaktojë aksident, raporton Bloomberg.

Sistemi automatik i uljes së xhamave funksionon duke parandaluar dëmtimin e pasagjerëve të automjetit, duke mbyllur dritaren nëse haset në një pengesë.

Kjo tërheqje masive prek Modelin 3 (2017-2022), Modelin Y (2021-2022), Modelin S dhe Modelin X.

Kompania “Tesla” informoi Shërbimin Kombëtar të Sigurisë së Trafikut se do të kryejë një përditësim të programit të sistemit të mbylljes automatike të dritareve.

Tesla tha, se ata nuk janë në dijeni për ndonjë pretendim garancie, raporte në terren, përplasje, lëndime ose vdekje në lidhje me këtë çështje.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Ekspertja: Mesazhi që donte të jepte Rama për Feton

Ilda Zhulali, eksperte e çështjeve ndërkombëtare tha se për mbylljen e kolegjit “Mehmet Akif” nuk është respektuar e gjithë hapësira ligjore. Sipas saj kërkesa e...

Eksperti: Si e morën gylenistët Komunitetin Mysliman Shqiptar

Eksperti i çështjeve ndërkombëtare, Kreshnik Osmani thotë se gylenistët e kanë marrë Komunitetin Mysliman Shqiptar shumë vite më parë. Në emisionin Now, në Euronews Albania...

U qëllua me armë zjarri në Pukë, ndërron jetë 44-vjeçari

Ka ndërruar jetë në spitalin e Shkodrës 44-vjeçari i plagosur me armë zjarri mbrëmjen e së martës  në rrethana ende të paqarta në fshatin...

TË FUNDIT

Ekspertja: Mesazhi që donte të jepte Rama për Feton

Ilda Zhulali, eksperte e çështjeve ndërkombëtare tha se për mbylljen e kolegjit “Mehmet Akif” nuk është respektuar e gjithë hapësira ligjore. Sipas saj kërkesa e...

Eksperti: Si e morën gylenistët Komunitetin Mysliman Shqiptar

Eksperti i çështjeve ndërkombëtare, Kreshnik Osmani thotë se gylenistët e kanë marrë Komunitetin Mysliman Shqiptar shumë vite më parë. Në emisionin Now, në Euronews Albania...

U qëllua me armë zjarri në Pukë, ndërron jetë 44-vjeçari

Ka ndërruar jetë në spitalin e Shkodrës 44-vjeçari i plagosur me armë zjarri mbrëmjen e së martës  në rrethana ende të paqarta në fshatin...

Ironizon studiuesi: Gjeopolitikën Rama e mësoi kur erdhi në pushtet 

Studiuesi Endri Hide ironizoi në “Now” me Erla Mëhillin kur tha se kryeministri Edi Rama e ka mësuar gjeopolitikën kur ka ardhur në pushtet. “Unë...

Ministria e Jashtme tregon pse i ndaloi hyrjen në Kosovë Petkoviçit

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës nuk e ka miratuar kërkesën e drejtorit të së ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë,...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?