Zyrtari i fundit rus që vdiq në mënyrë misterioze

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-rektori i Institutit të Aviacionit të Moskës (MAI) ka vdekur, sipas një deklarate nga organizata. Ai pason një varg vdekjesh misterioze të kohëve të fundit mes zyrtarëve dhe drejtuesve të lartë rusë.

Anatoly Gerashchenko “vdiq në një aksident” më 21 shtator dhe kishte shërbyer si rektor i institutit nga 2007 deri në 2015, sipas faqes së internetit të MAI, shkruan CNN.

Ai kaloi 45 vjet të jetës së tij në organizatë, duke u ngjitur në institut dhe ishte Doktor i Shkencave Teknike, Profesor dhe Këshilltar i Rektorit të MAI.

Faqja e internetit e institutit shtoi se tani është formuar një komision për të hetuar incidentin, i cili do të përfshijë përfaqësues nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës, Inspektorati Shtetëror i Punës dhe MAI.

Gerashchenko është të paktën rusi i dhjetë me ndikim që thuhet se ka vdekur nga vetëvrasja ose në aksidente të pashpjegueshme që nga fundi i janarit, me të paktën gjashtë prej tyre të lidhur me dy kompanitë më të mëdha të energjisë ruse.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Rama: Dramatike nëse vërtetohet se Meta ka qenë spiun, s’e bëra unë president

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se nëse vërtetohet se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka qenë spiun është dramatike. Në një intervistë për Euronews...

‘Nuk ka shanse të kem pazar me ndërtuesit’, Rama: S’do e merrnit vesh

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka pazare mes tij dhe ndërtuesve, pasi nëse kjo do të ishte e vërtetë, nuk do bëhej publike...

Të pathënat e largimit të Arben Ahmetajt, Rama: Llumi nuk mbaron

Kryeministri Edi Rama, tha se lojtarët në një skuadër lëvizin nga një vend tek tjetri, kur u pyet për largimin e Arben Ahmetajt nga...

TË FUNDIT

Rama: Dramatike nëse vërtetohet se Meta ka qenë spiun, s’e bëra unë president

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se nëse vërtetohet se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka qenë spiun është dramatike. Në një intervistë për Euronews...

‘Nuk ka shanse të kem pazar me ndërtuesit’, Rama: S’do e merrnit vesh

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka pazare mes tij dhe ndërtuesve, pasi nëse kjo do të ishte e vërtetë, nuk do bëhej publike...

Të pathënat e largimit të Arben Ahmetajt, Rama: Llumi nuk mbaron

Kryeministri Edi Rama, tha se lojtarët në një skuadër lëvizin nga një vend tek tjetri, kur u pyet për largimin e Arben Ahmetajt nga...

Rama ‘vulos’ Bashkinë e Tiranës: S’kemi kandidaturë më të mirë se Veliaj

Kryeministri Edi Rama thotë se aktualisht, Partia Socialiste nuk ka kandidaturë më të mirë se kryebashkiaku Erion Veliaj, për zgjedhjet e ardhshme lokale në...

Rama: Do godasim me dronë turq, koha është e paparashikueshme

Kryeministri Edi Rama deklaroi se dronët e blerë nga Turqia, mund të përdoren edhe për goditje, në rast se do të jetë e nevojshme. Në...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?