BQE rrit normat e interesit, Lagarde: Ekonomia e Eurozonës, rënie edhe vitin tjetër

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Me inflacionin që vijon të rritet në zonën euro, Banka Qendrore Evropiane ka rritur sërish normat e interesit me tre të katërtat e një pikë përqindjeje.

Në tërësi, BQE ka përforcuar normat me 2 pikë përqindje në vetëm 3 muaj. Bëhet fjalë për rritjen më të shpejtë në historinë e bllokut 19-anëtarësh.

“Aktiviteti ekonomik në zonën euro ka gjasa të jetë ngadalësuar në tremujorin e tretë të vitit dhe ne presim një dobësim të mëtejshëm në pjesën e mbetur të këtij viti dhe në fillimin e atij të ardhshëm. Duke reduktuar të ardhurat reale të qytetarëve dhe duke rritur kostot për kompanitë, inflacioni i lartë do të vazhdojë të ndikojë tek shpenzimet dhe prodhimi. Edhe ndërprerjet e furnizimit me gaz kanë bërë që besimi mes konsumatorit dhe biznesit të bjerë, duke peshuar rëndë mbi ekonominë”, thotë Christine Lagarde, presidente e BQE-së.

- Advertisement -

Konsumatorët kanë nisur tashmë përballjen me çmimet rekord të karburanteve dhe shumë të tjerë duhet të bëjnë pagesat e shtëpive.

“Është një kosto ekstra, për disa i lartë, dhe na duhet të kemi parasysh se ekonomitë evropiane po ngadalësojnë ndjeshëm ritmin, me parashikimet për recesion në muajt e ardhshëm dhe në 2023-shin. Por nëse shohim atë që po ndodh aktualisht, është se besimi i konsumatorëve po bie. Të dhënat tregojnë se si konsumatorët edhe bizneset po e humbasin besimin. Ndaj nëse normat e interesit rriten, kjo nuk ndihmon aspak”, shprehet Vicky Pryce, eksperte, Qendra për Kërkimet Ekonomike dhe Biznesit.

Kostot nuk pritet të bien për sa kohë lufta në Ukrainë po i mban kostot e karburanteve të larta. Analistët parashikojnë një rritje me gjysmë pikë përqindjeje brenda vitit dhe më pas BQE do të ndalet. Por kushtet armiqësore ekonomike mund ta detyrojnë atë t’i rrisë më tej në 2023-shin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 







LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erdogan emëron për herë të parë një grua në krye të Bankës Qendrore të Turqisë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka emëruar këtë të premte Hafize Gaye Erkanin, ish-zyrtare ekzekutive për financa në Shtetet e Bashkuara, si guvernatore të...

Balerina këshillon: Çiftet duhet të eksperimentojnë në shumë drejtime

Balerina Rexhina Çuko është shprehur se çiftet duhet të eksperimentojnë në shumë drejtime në mënyrë që marrëdhënia të funksionojë. E ftuar në emisionin “Good Morning...

“Shoku im ka gjithë jetën që fle në aneks”, Psikologu: E ka gruan dominante…

Psikologu Edmond Dragoti ishte i ftuar mëngjesin e kësaj të premteje në “Good Morning Albanians”, për të folur rreth një studimi i cili thoshte...

TË FUNDIT

Erdogan emëron për herë të parë një grua në krye të Bankës Qendrore të Turqisë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka emëruar këtë të premte Hafize Gaye Erkanin, ish-zyrtare ekzekutive për financa në Shtetet e Bashkuara, si guvernatore të...

Balerina këshillon: Çiftet duhet të eksperimentojnë në shumë drejtime

Balerina Rexhina Çuko është shprehur se çiftet duhet të eksperimentojnë në shumë drejtime në mënyrë që marrëdhënia të funksionojë. E ftuar në emisionin “Good Morning...

“Shoku im ka gjithë jetën që fle në aneks”, Psikologu: E ka gruan dominante…

Psikologu Edmond Dragoti ishte i ftuar mëngjesin e kësaj të premteje në “Good Morning Albanians”, për të folur rreth një studimi i cili thoshte...

Holandezët do të dërgojnë anije shpëtimi dhe pompa uji në Ukrainë

Holanda po dërgon dhjetëra varka, pompa uji dhe pajisje të tjera rezistente ndaj ujit në Ukrainë për të ndihmuar në operacionet e shpëtimit pas...

Çiftet që flenë në dhoma të ndara përmirësojnë marrëdhënien e tyre

Gjumi në dhoma të ndara për shkak të një partneri që gërhet mund të përmirësojë marrëdhëniet e njerëzve në vend që të shënojë fundin,...








Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×