BQE rrit normën e interesit, masa për të luftuar inflacionin e lartë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Banka Qendrore Europiane ka rritur normat e interesit përtej parashikimeve, për të parën herë në 11 vite, për të luftuar inflacionin e lartë.

Kjo lëvizje ngre dyshime nëse shtrenjtimi i kredive do të zhysë ekonomitë e mëdha në recesion, me koston e lehtësimit të çmimeve për personat që paguajnë më shumë për ushqim, karburante dhe produkte të tjera.

Rritja me 0.5 pikë përqindje për vendet e eurozonës pritet të pasohet nga një tjetër rritje me të njëjtën vlerë në shtator.

- Advertisement -

Presidentja e bankës, Christine Lagarde e kishte paralajmëruar diçka të tillë muajin e kaluar.

Banka Qendrore Europiane rriti normën bazë të interesit për monedhën europiane me 0,5%. Rritja që u krye për të ndalur inflacionin është e para që prej vitit 2011

Euro u rrit me 0,8% duke u shkëmbyer me 1,0261 dollarë nga 1,0198 dollarë që këmbehej përpara deklaratës së BQE-së.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kujdes fëmijët, pedofilët gjenden dhe në Instagram

Instagram, faqja e njohur e rrjeteve sociale me më shumë se 1.3 miliardë përdorues, “ndihmon” të promovojë një rrjet të gjerë llogarish të dedikuara për...

Bie nga kati i 6 i hotelit në Durrës, humb jetën turistja polake, detajet e para

Një tursite polake, 55-vjeçare e cila vendosi të kalonte pushimet në Shqipëri, ka humbur jetën pasi ka rënë nga hoteli ku po qëndronte. Ngjarja ka...

Vrau Elton Çiçon në 2016, Apeli i GJKKO konfiskon pasuritë e Jani Aliajt

Gjykata e e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka vendosur konfiskimin e pasurive të Jani Aliajt nga Tepelena i cili...

TË FUNDIT

Kujdes fëmijët, pedofilët gjenden dhe në Instagram

Instagram, faqja e njohur e rrjeteve sociale me më shumë se 1.3 miliardë përdorues, “ndihmon” të promovojë një rrjet të gjerë llogarish të dedikuara për...

Bie nga kati i 6 i hotelit në Durrës, humb jetën turistja polake, detajet e para

Një tursite polake, 55-vjeçare e cila vendosi të kalonte pushimet në Shqipëri, ka humbur jetën pasi ka rënë nga hoteli ku po qëndronte. Ngjarja ka...

Vrau Elton Çiçon në 2016, Apeli i GJKKO konfiskon pasuritë e Jani Aliajt

Gjykata e e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka vendosur konfiskimin e pasurive të Jani Aliajt nga Tepelena i cili...

Psikologia këshillon prindërit: Të jeni vigjilentë kur fëmijët rrinë me fqinjët

Psikologia Eskena Qirici tha për “Good Moorning Albanians”, se prindërit duhet të jenë më vigjilentë kur i lënë fqinjët e tyre t’u përkëdhelin fëmijët...

Kurti bisedë telefonike me Sekretarin për Punë të Jashtme të Britanisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sonte zhvilloi një bisedë telefonike me Sekretarin për Punë të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly. Biseda ishte e...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×