Britania përfshihet nga grevat, paralizohet edhe porti më i madh në vend

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Punonjësit e portit më të madh të kontejnerëve në Britani hynë të hënën në ditën e dytë të grevës, duke iu bashkuar një seri nismave të ngjashme të punonjësve të transportit, që kanë çoroditur ekonominë e vendit.

Rreth 2 mijë punonjës të portit Feliks Stou, rreth 150 km në veri-lindje të Londrës, bojkotuan punën për paga më të mira, duke ngjallur frikë për bllokimin e zinxhirit të furnizimeve.

“Nuk është një strategji kombëtare, është diçka në nivel lokal dhe reflekton atë që po ndodh kudo, sepse njerëzit në mbarë vendin po ndihen njësoj. Prandaj duket sikur është diçka e koordinuar, sepse qytetarët po dalin në të njëjtin përfundim. Mjaft është mjaft, nuk do të durojmë më”, thotë Miles Hubbard, kryetar sindikate.

- Advertisement -

Porti Feliks Stou menaxhon rreth 4 milionë kontejnerë në vit nga 2 mijë anije, që përbëjnë thuajse gjysmën e flotës së anijeve që mbërrijnë në vend.

“Ne jemi dakord se ata meritojmë një pagesë të drejtë ditore kundrejt një dite të drejtë pune dhe këtë u japim”, shprehet Paul Davey, zëdhënës i portit Felixstowe.

Kompania që menaxhon portin ka deklaruar se punëtorëve u ishte ofruar një rritje page prej 8% mbi mesataren për këtë vit. Por ata thonë se kjo nuk është e mjaftueshme për një kompani që fiton miliona.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×