English

“Bum” turistësh në hotele në shtator, rritja 70% (Shifrat)

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Numri i turistëve që fjetën në hotelet dhe bujtinat vendase u rrit ndjeshëm në muajin shtator. Të dhënat e përpunuara nga Instituti i Statistikave flasin për një bum vizitorësh, që statistikisht përkthehet me rritje vjetore 70%.

- Advertisement -

Rajoni i Tiranës, por edhe bregdeti në Durrës e Lezhë rezultojnë që kanë mbajtur peshën më të lartë të vizitorëve të huaj.

Klima e favorshme për një sezon pushimesh përtej pikut turistik, ndikoi që hoteleria të priste

Në muajin e pikut të sezonit turistik, hoteleria priti 300  mijë  mijë vitizitorë shqiptarë dhe të huaj, nga 176 mijë që u raportuan shtatorin e vitit 2022.

Sipas rajoneve, edhe jugu ka shënuar rritje të fortë, dhe këtu INSTAT i referohet zonave që gjenden më pranë bregtetit.

Në të njëjtën linjë kanë ecur dhe net-qëndrimet në strukturat akomoduese. Numri i net-qëndrimeve gjithsej dyfishuar, në krahasim me shtatorin e vitit 2022.

Sipas pasaportës, shtetasit nga Kosova dhe Italia përbënin 18% të fluksit, ndjekur nga gjermanët me 7%, Polakët 6%  dhe spanjollët me 3%.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?