Ekonomi

Ekonomi

Ibrahimaj: Rritja ekonomike në 2022 përtej pritshmërive falë këtyre sektorëve

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj tha në një deklaratë për mediat se rritja ekonomike në vitin 2022 ishte përtej pritshmërive. Ibrahimaj u shpreh...

1.37 mld euro investime nga jashtë, më shumë kapital nga kompanitë ekzistuese

Investimet e huaja direkte në Shqipëri arritën në 1.37 mld euro në vitin 2022, nga 1 mld që u regjistruan në vitin 2021. Sipas vendeve,...

Ekonomia është e qëndrueshme, Standard & Poor’s: Rritja ekonomike këtë vit 2.4%

Ekonomia shqiptare është e qëndrueshme. Me këtë vlerësim Standard & Poor’s pret që rritja ekonomike këtë vit të jetë 2.4%, për shkak të kërkesës...

Turistët e huaj shpenzime rekord në Shqipëri, shifrat për 2022-shin

Turistët që erdhën nga jashtë kanë harxhuar më shumë para në vendin tonë se shqiptarët që pushuan në vend të huaj. Në vitin 2022,...

Çmimet e bulmetit në ‘stratosferë’, qytetarët: Çmenduri! S’hamë dot një copë djathë

Qytetarët në Durrës e kanë të vështirë të blejnë bulmet, kjo pasi çmimi është rritur me 28%. Kjo normë rritje vlerësohet si më e...

Bie frika e krizës nga lufta: Gruri, nafta, energjia, jo më të shtrenjta

Të gjithë mallrat kryesorë që lëvizin ekonominë botërore janë stabilizuar. Edhe pse lufta Rusi-Ukrainë vazhdon, ajo nuk duket të jetë kërcenuese për sigurinë ushqimore...

Ulet ndjeshëm importi i kafesë, shqiptarët më pak para për bare dhe restorante

Në muajin janar, në vendin tonë ka hyrë 534 ton kafe, sasi kjo që tregon për ulje të ndjeshme të kërkesës. Arsyet janë të...

Bie me 7 lekë për litër çmimi i naftës, ja me sa do të tregtohen karburantet

Bordi i Transparencës ka publikuar këtë të enjte vendimin e marrë në lidhje me tregtimin e karburanteve në vend. Çmimi i shitjes me pakicë për...

Banka fituan 210 mln euro në 2022-shin, rritje rekord me 25%

Bankat tregtare në vendin tonë kanë arritur fitime rekord në vitin 2022. 23.8 mld lekë, ose 210 mln euro është vlera e nxjerrë nga...