Çeku i bebes s’rriti popullsinë, në 4 vite u dhanë 125 mln euro, gjysma shkoi jashtë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në vitin 2019 qeveria vendosi të disbursonte nga buxheti i saj bonusin për bebet. Politika në mbështetje të familjeve dhe prindërve të rinj, synon të nxisë lindshmërinë në vend, duke ofruar një bonus prej 40 mijë lekë për çdo foshnje të lindur, dhe duke u shtuar dyfish për fëmijën e dytë dhe 120 mijë lekë për fëmijën e tretë.

Kështu qeveria nga 2019 e deri më sot ka shpenzuar në total 13.2 miliardë lekë, ose 125.3 milionë euro.

Por sa ka efektive ka qenë kjo skemë? Në raport me numrin e lindjeve në vend, shifrat e INSTAT tregojnë se numri I bebeve të lindura në vendin tonë ka ardhur duke u tkurrur. Në vitin 2022 shënohet rënia më e madhe e lindjeve që nga fillimi i kësaj skeme, me 9,3%.

- Advertisement -

Nga ana tjetër, çeku që qeveria ka shpenzuar është rritur. Në vitin 2020, edhe pse numri i bebeve të lindura ra me 1,7%, buxheti i dedikuar bonusit të lindjeve u rrit me 21,7%, duke i kushtuar qeverisë 2.8 miliardë lekë.

Mbështetja financiare e cila përfitohej edhe nga familjet shqiptare në emigrim, solli një rimendim nga ana e qeverisë e cila në maj të këtij viti vendosi të ndryshojë projektligjin duke përjashtuar këtë kategori nga përfitimi financiar.

Sipas të dhënave në vitin 2022, mbi 40% e përfituesve ishin familje jo rezidente, duke rezultuar kështu në një shpenzim total të buxhetit të shtetit jashtë Shqipërisë më një vlerë prej mbi 1.29 miliardë lekë nga buxheti i shtetit.

Njëkohësisht skema ngre pikëpyetje sesa efektive mund të jetë në një kohë që popullsia vjen gjithnjë e duke u plakur, dhe kostot e jetesës nga ana tjetër janë duke u rritur, familjet shqiptare po e mendojnë dy herë para se të bëhen me fëmijë.

Kjo tregon domosdoshmërinë për një politikë më të mirëmenduar dhe më mbështetëse për familjet e reja, të cilat përballen me një sërë pengesash si mungesa e sigurisë në punë, të ardhurat e ulëta dhe shpenzimet në rritje. Çiftet e reja duket se po tregohen gjithnjë e më të “kursyer” në shtimin e familjes.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

TË FUNDIT

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

U qëllua me breshëri kallashnikovi nga një BMW, si ndodhi atentati ndaj Eno Nikulaj

Euronews Albania ka mësuar detaje të reja në lidhje me atentatin e rëndë të ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Lezhës. Gazetari...

Avokati: S’do ta merrja asnjëherë në mbrojtje një vrasës gjakftohtë si Naim Musreli

Avokati Gentian Rumano refuzoi publikisht në emisionin “Review” në Euronews Albania që të merrte në mbrojtje një person si Naium Murseli, i cili organizoi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×