English

Çështja “Babale”, Basha letër ambasadores së SHBA: Drejtësia ka dështuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Sistemi i drejtësisë ka dështuar të kryente hetime të plota në lidhje me rastin e vëllait të ish-ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Me këto fjalë iu drejtua kryedemokrati Lulzim Basha ambasadores amerikane në Tiranë, Yuri Kim.

- Advertisement -

Nëpërmjet një letre ai ka shprehur shqetësim për ndërhyrje politike në rastin e denoncuar nga ish-deputeti i Partisë Demoratike Ervin Salianji për përfshirjen e vëllait të ish-ministrit Xhafaj në veprimtarinë e trafikimit të narkotikëve.

“Pavarësisht këtyre zhvillimeve, nën presionin politik të qeverisë, sistemi i drejtësisë dështoi të realizojë dhe përfundojë një hetim për këto krime të dyshuara, përfshi tentativat për t’i mbuluar ato, me përfshirjen e zyrtarëve të lartë të policisë dhe politikanëve nga Partia Socialiste”, thuhet në letër. 

Në vijim të letrës, kreu i PD-së e quajti absurde atë që ndodhi në gjyqin ndaj ish-deputetit demokrat, Salianji në të cilën  ai u akuzua për kallëzim të rremë. 

Gjykata e Shkallës së Parë dënoi me 1 vit burg ish-deputetin e PD-së Ervin Salianji, në lidhje me çështjen ‘Babalja’. Pavarësisht vendimit për Salianjin, ish-deputeti demokrat nuk do të arrestohet, pasi duhet të ketë vendim të formës se prerë edhe nga Gjykata e Apelit.

 

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×