Çfarë fshihet pas sëmundjes misterioze që vrau katër persona në Argjentinë? 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një sëmundje ka shpërthyer në Argjentinë, duke vrarë deri tani 4 persona.
Autoritetet kanë raportuar 11 raste, të lidhura me një klinikë shëndetësore private në qytetin veriperëndimor të San Miguel de Tucuman, raporton SkyNews.

Shkaku i pneumonive të shumta ka qenë një mister, pasi COVID-19 është përjashtuar dhe testet e tjera kanë rezultuar negative. Për më tepër, Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi të premten se po monitoron situatën.

Simptomat përfshinin pneumoni të rëndë, gulçim, ethe dhe dhimbje muskulore.

- Advertisement -

Megjithatë, autoritetet shëndetësore argjentinase thanë të shtunën se dyshonin për sëmundjen e Legjionarëve, megjithëse testet e kishin përjashtuar më parë atë.

Ministrja e Shëndetësisë e Argjentinës Carla Vicotti tha në një konferencë për shtyp se njerëzit mbi 50 vjeç me sëmundje kronike mund të jenë veçanërisht të rrezikuar. Përveç kësaj, duhanpirësit aktualë ose të mëparshëm, si dhe ata me probleme me mushkëritë, kanë më shumë gjasa të sëmuren.

Bakteri Legionella pneumophila u zbulua për herë të parë në vitin 1976 pas një shpërthimi të pneumonisë midis legjionarëve amerikanë në një hotel në Filadelfia. Më shumë se 200 njerëz u sëmurën atëherë dhe një numër i konsiderueshëm vdiq.

Sot nga sëmundja e Legjionarëve në SHBA dhe Kanada çdo vit sëmuren rreth 18 mijë persona.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×