Çfarë ofron tregu i punës? Degët me prioritet kombëtar kërkojnë më shumë punonjës 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Maturantët deri më datë 3 gusht duhet të zgjedhin degët që duan të studiojnë në universitet. Por çfarë ofron tregu i punës? Ekspertët thonë që në 4 vitet e fundit degët e mjekësisë, por dhe të teknologjisë, janë pozicione ku kërkohen punëtorë.

“Sot është trendi i kohës që është TIK, është një degë që ofron punë, por nuk qëndrojnë pas as ato degët ekonomike, kryesisht menaxhim biznesi, shumë më shumë se sa financë, kontabilitet apo marketing. Së fundi preferohen ato degë që kanë të bëjnë me profesionet e rregulluara, duke qenë se vitet e fundit vendi ynë ka pasur prioritet rindërtimin dhe ka prioritet infrastrukturën”, thotë Erjon Muça, ekspert Arsimi.

Qeveria shpalli 36 programe studimi në fushën e bujqësisë, turizmit, shkencave sociale dhe shkencore si degë me prioritet kombëtar. Por të rinjtë nuk e vlerësojnë prioritet për të ardhmen e tyre, duke ngritur pikëpyetje për tregun e punës

- Advertisement -

“Janë ato degë që të rinjtë nuk i preferojnë dhe mekanizmi për t’i stimuluar është element pozitiv, por duhet parë tendenca e reflektimit në përzgjedhje të tyre. Kjo tregon që edhe preferenca e maturantëve qëndron tek tendenca e fundit, që janë degë perspektive kudo jo vetëm në Shqipëri”, shprehet eksperti.

Ketë vit është hequr mesatarja për këto që do të zgjedhë këto degë, duke lehtësuar përzgjedhjen.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Transumanca” në UNESCO/ “Tri ditë në këmbë për shtegtimin e bagëtive”

Pas gjashtë muajsh të shtegtimit të bagëtive në zonat e thella malore të Thethit në veri të Shqipërisë, Dedë Çobani është kthyer pak ditë...

Lufta në Gaza, Izraeli urdhëron evakuimin e banorëve në Khan Younis

Izraeli ka urdhëruar banorët të largohen nga qendra e qytetit kryesor jugor të Gazës, Khan Younis, gjatë natës dhe ka sulmuar këtë zonë. Sipas mediave...

Punoi për të varfërit, sot 44-vjetori i ndarjes së ‘Nobelit’ për Shën Terezën

Si sot, më 10 nëntor të vitit 1979, shqiptarja Gonxhe Bojaxhi e njohur si Nënë Tereza mori çmimin “Nobel” për Paqe në Oslo të...

TË FUNDIT

“Transumanca” në UNESCO/ “Tri ditë në këmbë për shtegtimin e bagëtive”

Pas gjashtë muajsh të shtegtimit të bagëtive në zonat e thella malore të Thethit në veri të Shqipërisë, Dedë Çobani është kthyer pak ditë...

Lufta në Gaza, Izraeli urdhëron evakuimin e banorëve në Khan Younis

Izraeli ka urdhëruar banorët të largohen nga qendra e qytetit kryesor jugor të Gazës, Khan Younis, gjatë natës dhe ka sulmuar këtë zonë. Sipas mediave...

Punoi për të varfërit, sot 44-vjetori i ndarjes së ‘Nobelit’ për Shën Terezën

Si sot, më 10 nëntor të vitit 1979, shqiptarja Gonxhe Bojaxhi e njohur si Nënë Tereza mori çmimin “Nobel” për Paqe në Oslo të...

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Veto e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim në Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×