Çfarë po ndodh në Kinë? Popullsia ulet për herë të parë në 60-vjet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Popullsia e Kinës ka rënë për herë të parë në 60 vitet e fundit, me normën kombëtare të lindjeve që ka arritur një rekord të ulët prej 6.77 lindjesh për 1000 banorë.

Popullsia në vitin 2022, raportohet 1.4118 miliardë, me një rënie prej 850,000 nga viti 2021.

Shkalla e lindjeve në Kinë ka qenë në rënie prej vitesh, e nxitur dhe nga një sërë politikash të qëllimshme për të ngadalësuar trendin.

- Advertisement -

Por shtatë vjet pas heqjes së politikës ‘një familje një fëmije’, ajo ka hyrë në atë që cilësohet si një “epokë e rritjes negative të popullsisë”.

Shkalla e lindjeve në vitin 2022 ishte gjithashtu në rënienë raport me vitin paraardhës, sipas Byrosë Kombëtare të Statistikave të Kinës, e cila publikoi shifrat të martën.

Në një rrafsh krahasimor, në vitin 2021, Shtetet e Bashkuara regjistruan 11.06 lindje për 1000 njerëz, ndërsa Mbretëria e Bashkuar, 10.08 lindje. Shkalla e lindjeve për të njëjtin vit në Indi, e cila është gati të kalojë Kinën si vendi më i populluar në botë, ishte 16.42.

Vdekjet gjithashtu tejkaluan lindjet për herë të parë vitin e kaluar në Kinë. Vendi regjistroi shkallën e tij më të lartë të vdekjeve që nga viti 1976 – 7.37 vdekje për 1000 banorë, nga 7.18 një vit më parë.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tensionet në Veri, Kodheli: Për faj të politikës, ndërkombëtarët po ndihmojnë

Zv. presidentja e Asamblesë Parlamentare në NATO, Mimi Kodheli tha në një intervistë për Euronews Albania se qetësia dhe mençuria me të cilën përfaqësuesit...

“Reflekton” Kurti! Lë të hapur mundësinë e zgjedhje të reja në Veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë një fjale të mbajtur në forumin e Bratislavës e la të hapur mundësinë për zgjedhje të reja në...

A do të takohesh me presidentin Vuçiç? Kurti përgjigjet nga Bratislava

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti mori pjesë këtë të mërkurë në forumin që u mbajt për Ballkanin Perëndimor në Bratislavë. Gjatë fjalës në panelin përballë...

TË FUNDIT

Tensionet në Veri, Kodheli: Për faj të politikës, ndërkombëtarët po ndihmojnë

Zv. presidentja e Asamblesë Parlamentare në NATO, Mimi Kodheli tha në një intervistë për Euronews Albania se qetësia dhe mençuria me të cilën përfaqësuesit...

“Reflekton” Kurti! Lë të hapur mundësinë e zgjedhje të reja në Veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë një fjale të mbajtur në forumin e Bratislavës e la të hapur mundësinë për zgjedhje të reja në...

A do të takohesh me presidentin Vuçiç? Kurti përgjigjet nga Bratislava

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti mori pjesë këtë të mërkurë në forumin që u mbajt për Ballkanin Perëndimor në Bratislavë. Gjatë fjalës në panelin përballë...

Macron: Kosova mban përgjegjësi për trazirat në Veri

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se autoritetet e Kosovës "mbajnë përgjegjësi për trazirat, të cilat janë rritur ndjeshëm" në veri të Kosovës, që...

EMRAT| Kush janë personat e shpallur në kërkim për atentatin e dështuar në Berat

Euronews Albania ka siguruar emrat e tre personave të cilët u shpallën në kërkim për organizimin dhe pjesëmarrjen në atentatin e dështuar në Berat. Bëhet...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×