English

Coronavirus, efektet pozitive të shtetrrethimit në Itali mbeten ende për t’u parë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Efektet pozitive të shtetrrethimit në Itali mbeten ende për t’u parë”, kështu është shprehur drejtori i pavijonit të terapisë intensive në spitalin e Milanos për Euronews.

- Advertisement -

Giacomo Grasselli, nga Spitali i Poliklinikut, tha se deri dje, numri i pacientëve që janë në prite për përkujdesje intensive ishte ende në rritje, dhe për shkak se duhen disa ditë përpara se të shfaqen simptomat e COVID-19, reduktimi i numrave mund të fillojë të jetë i dukshëm gjatë “javës së ardhshme”.

Italia hyri në shtetrrethim të plotë në një përpjekje për të ndaluar përhapjen e coronavirusit, i cili ka infektuar rreth 70 mijë persona dhe ka vrarë më shumë se 6,800 në vend, duke e bërë kështu vendin më të prekur në botë.

Lexoni gjithashtu:  Mblidhen para nga dhuruesit në internet, ndërtohet pavijoni për tetë ditë

Në spitalet e Italisë dhe të Spanjës nuk ka mbetur më shumë hapësirë dhe ka mungesa mungesë pajisjesh, teksa në javën e fundit është rritur ndjeshëm numri pacientëve që paraqiten në spital me simptoma të rënda.

Grasselli i tha Euronews se spitali i tij po mundohet t’i garantojë pacientëve trajtimin e duhur veçanërisht kur “pacienti i ka shanset e larta për të mbijetuar”, por duke qenë se numrit të mëparshëm të mjekëve dhe infermierëve tashmë u duhet të trajtojnë një numër shumë më të lartë pacientësh, “do të thotë se cilësia e përkujdesjes nuk mund të jetë si më parë”.

“Deri tani ia kemi dalë mbanë, por po bëhet gjithnjë e më e vështirë.”

Italia është në shtetrrethim që nga 10 marsi, dhe qytetarët mund t’i lenë shtëpitë e tyre vetëm për të shkuar në punë, për të blerë produktet më të domosdoshme ose për arsye shëndetësore.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?