English

Coronavirusi, OBSH: Të luftohet epidemia e informacionit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Teksa vijon të rritet numri i viktimave dhe të prekurve nga coronavirusi, Organizata Botërore e Shëndetit bën me dije se shpërthimi i ri i coronavirusit nuk ka qenë një pandemi, dhe është e rëndësishme të luftohet kundër “epidemisë së informacionit”, thashethemeve ose informacioneve të rreme.

- Advertisement -

Në një dalje për mediat nga Gjeneva, Sylvie Brand, drejtoresha e Përgatitjes Globale të Rrezikut Infektiv në OBSH, nënvizoi se shpërthimi nuk ka qenë një pandemi, dhe arsyeja pas këtij gjykimi është se 78 për qind e çështjeve në Kinë kanë ardhur nga Provinca Hubei e cila është epiqendra e virusit, me një transmetim intensive nga njeriu tek njeriu 

Briand theksoi se autoritetet kineze kanë vendosur “masa” për të zvogëluar transmetimin e virusit në jashtë Hubei, dhe gjithashtu po ndërton spitale për të trajtuar njerëzit dhe për të zvogëluar vdekshmërinë.

Ajo nënvizoi se jashtë Hubei dhe në vendet e tjera, strategjia aktuale është të ndalohet transmetimi për t’u siguruar që nuk ka një skenar të dytë Hubei.

Ndërkohë, “epidemia e informacionit” ose “info-demik”, të cilën Briand e cilësoi si epidemi të thashethemeve ose informacioneve të rreme që qarkullojnë në të njëjtën kohë, mund të pengojnë masat për të luftuar virusin.

Sa i përket situatës nga coronavirus shumë shtetas po vijojnë të evakuohen nga Wuhan duke u transportuar më pas në dhoma të izoluara. Krahas Francës, Gjermanisë, Italisë, Suedisë edhe Belgjika konfirmon një rast me coronavirus ndërsa në Hong Kong dhe Filipine janë shënuar dy viktimat e para.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?