English

COVID-19: Komiteti Olimpik Ndërkombëtar “tërësisht i angazhuar” për Lojërat Olimpike Tokio 2020

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (KON) tha se qëndron “tërësisht i angazhuar” për Lojërat Olimpike që pritet të mbahen këtë vit në Tokio, tha të martën presidenti i Komitetit Thomas Bach.

- Advertisement -

KON do të vazhdojë konsultimet e rregullta në kuadër të zhvillimeve për sa i përket coronavirusit tha Bach nëpërmjet një deklarate për shtyp në Luzanë, Zvicër.   

Ai inkurajoi sportistët që të vazhdojnë përgatitjet për Lojërat Olimpike “me vetëbesim të plotë”.

Komentet e tij vijnë pas spekulimeve se lojërat mund të shtyhen për shkak të përhapjes së COVID-19. Ministri i Japonisë për Lojërat Olimpike kishte sugjeruar më parë se lojërat mund të mbahen më vonë gjatë vitit.

KON publikoi një deklaratë duke riafirmuar “angazhimin e plotë” për suksesin e Lojërave Olimpike të këtij viti, të cilat do  të mbahen në Tokio midis datës 24 korrikut dhe 9 gusht. 

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?