English

DASH: E vetmja gjë që pengon një armëpushim të menjëhershëm është Hamas

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Matthew Miller tha se propozimi për një armëpushim në Gaza i paraqitur nga presidenti amerikan Joe Biden ishte “pothuajse identik me atë që Hamasi tha se do të pranonte vetëm disa javë më parë” dhe shtoi se “e vetmja gjë që pengon një armëpushim të menjëhershëm është Hamasi”.

- Advertisement -

Ai shtoi se SHBA dhe ndërmjetësuesit e tjerë “nuk kanë marrë ende një përgjigje zyrtare për propozimin nga grupi militant”.

“Bota duhet ta dijë, populli palestinez duhet ta dijë, se e vetmja gjë që pengon një armëpushim të menjëhershëm është Hamasi”, tha Miller, sipas ABC news.

Ndërkohë, udhëheqësit e Grupit të Shtatë vendeve më të zhvilluara të botës (G7) mbështetën planin për një armëpushim në Rripin e Gazës, të paraqitur nga presidenti amerikan, Joe Biden.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?