Del në ankand lapsi që Eva Braun i dhuroi Hitlerit, sa vlerësohet të shitet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një laps i mbështjellë me pjesë argjendi që supozohet se i përkiste Adolf Hitlerit do të dalë në ankand në Belfast muajin e ardhshëm. Objekti vlerësohet të shitet nga 50,000 deri në 80,000 £. Besohet se ai ka qënë një dhuratë për ish-diktatatorin nazist nga partnerja e tij a Eva Braun për ditëlindjen e tij të 52-të më 20 prill 1941.

Lapsi, i blerë fillimisht nga një koleksionist në një ankand në vitin 2002, ka një mbishkrim në gjermanisht, që përfundon me “Eva” dhe ka inicialet “AH”.

Shitja e artikujve historikë do të përfshijë gjithashtu një fotografi origjinale të nënshkruar të Hitlerit dhe një falje të rrallë të shkruar me dorë nga Mbretëresha Viktoria e datës 1869 për rebelët irlandezë të dënuar për tradhti.

- Advertisement -

Karl Bennett, drejtor menaxhues i shtëpisë së ankandeve, tha se ata prisnin interes nga e gjithë bota.

Rëndësia e lapsit personal të gdhendur të Hitlerit qëndron në faktin se ai ndihmon për të zbuluar një pjesë të fshehur të historisë, duke ofruar  një pasqyrë unike në marrëdhëniet personale të Hitlerit, të cilat ai i mbajti të fshehura nga syri i publikut.

LEXO GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pakësimi i studentëve, përfaqësuesi i ministrisë: Janë të lidhura me demografinë

Përfaqësuesi i ministrisë së Arsimit, Oltion Rrumbullaku tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se pakësimi i studentëve lidhet me demografinë dhe...

Alimehmeti: Trumbetohet Porti i Durrësit po s’ka studentë për mekanik detarë

Mjeku Ilir Alimehmeti tha për “Review” në Euronews Albania se Porti i Durrësit trumbetohet, por në fakt s’ka studentë që duan të profilizohen si...

I dashuri i Klodiana Vefës rrëfen debatin e fundit: Ajo s’e kishte frikë burrin

Klodiana Vefa mbeti e vrarë në mes të rrugës në Itali me tre plumba. Ajo u qëllua nga bashkëshorti, me të cilin ende nuk...

TË FUNDIT

Pakësimi i studentëve, përfaqësuesi i ministrisë: Janë të lidhura me demografinë

Përfaqësuesi i ministrisë së Arsimit, Oltion Rrumbullaku tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se pakësimi i studentëve lidhet me demografinë dhe...

Alimehmeti: Trumbetohet Porti i Durrësit po s’ka studentë për mekanik detarë

Mjeku Ilir Alimehmeti tha për “Review” në Euronews Albania se Porti i Durrësit trumbetohet, por në fakt s’ka studentë që duan të profilizohen si...

I dashuri i Klodiana Vefës rrëfen debatin e fundit: Ajo s’e kishte frikë burrin

Klodiana Vefa mbeti e vrarë në mes të rrugës në Itali me tre plumba. Ajo u qëllua nga bashkëshorti, me të cilin ende nuk...

“Në 2030 do studiojnë për influencer”, Nora Malaj: Sistemi i arsimit ka dështuar

Ish-ministrja Nora Malaj tha në një intervistë për “Review” në Euronews Albania se në vitin 2030 pritet që studentët të zgjedhin degën e influencerit,...

Mehmeti ironizon sistemin arsimor: T’i them familjes rrini pa bukë se hamë titullin

Pedagogu Ndriçim Mehmeti ironizoi në një intervistë për “Review” në Euronews Albania sistemin arsimor. Ai kujtoi se pritej rritje e madhe nga kuotat e mbrojtura,...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×