Demokracia amerikane në rrezik, Biden: Trumpizmi kërcënon themelet e vendit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Ideologjia ekstreme” e Donald Trump dhe adhuruesve të tij “kërcënon themelin e republikës sonë”.

Ishte ky alarmi i Presidentit Joe Biden gjatë fjalimit të mbajtur në Filadelfia, vendlindja e demokracisë amerikane.

Para zgjedhjeve të ndërmjetme, 79-vjeçari zgjodhi të risjellë në vëmendje temën e fushatës së vitit 2020, ‘Rikthimin e shpirtit të Amerikës’.

- Advertisement -

“Teksa qëndroj këtu, barazia dhe demokracia janë nën sulm. Ne nuk i bëjmë asnjë nder vetes nëse pretendojmë të kundërtën. Sonte kam ardhur në vendin ku nisi gjithçka, t’i flas kombit sa më qartë që mundem. Ajo që po ndodh sot në vendin tonë nuk është normale. Donald Trump dhe republikanët e MAGA përfaqësojnë një ekstremizëm që kërcënon vetë themelet e republikës sonë.

Ne dëgjojmë, ju dëgjoni. Në vendin tonë gjithnjë e më shumë flitet për dhunën si një mjet politik i pranueshëm. Nuk është, nuk mund të jetë kurrë një mjet i pranueshëm. Kështu që dua ta them qartë dhe thjeshtë: Në Amerikë nuk ka vend për dhunë politike. Asnjëherë”, tha presidenti amerikan.

Kreu i Shtëpisë së Bardhë u bëri thirrje republikanëve të moderuar që të bashkojnë forcat me demokratët, duke thënë se qëllimi i vetëm duhet të jetë mbrojtja “e demokracisë pavarësisht nga ideologjia”.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA i mbyll dyert Kurtit, eksperti: Vetëvendosja ka nisur fushatën zgjedhore

Eksperti Drizan Shala tha në një intervistë për Euronews Albania se qëndrimi i Kurtit ndaj ndërkombëtare ka bërë që Kosova të konsiderohet jo si...

“Ricchi e Poveri” koncert në Vlorë

"Ricchi e Poveri", grupi i famshëm i muzikës italiane të viteve ‘80 do të performojnë në Vlore. Hitet e njohura të grupit italian do...

E dashura që tradhtoi agjentin e FBI

Ish-e dashura e ish-zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal, Allison Guerriero, është ajo që ka ngritur në këmbë FBI dhe ka bërë që...

TË FUNDIT

SHBA i mbyll dyert Kurtit, eksperti: Vetëvendosja ka nisur fushatën zgjedhore

Eksperti Drizan Shala tha në një intervistë për Euronews Albania se qëndrimi i Kurtit ndaj ndërkombëtare ka bërë që Kosova të konsiderohet jo si...

“Ricchi e Poveri” koncert në Vlorë

"Ricchi e Poveri", grupi i famshëm i muzikës italiane të viteve ‘80 do të performojnë në Vlore. Hitet e njohura të grupit italian do...

E dashura që tradhtoi agjentin e FBI

Ish-e dashura e ish-zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal, Allison Guerriero, është ajo që ka ngritur në këmbë FBI dhe ka bërë që...

Mbi 50 të vdekur në dy aksidente në Pakistan

Më shumë se 50 persona kanë humbur jetën të dielën në dy aksidente të ndara në Pakistan. Të paktën 41 persona humbën jetën kur një...

SHBA-BE kërcënojnë Kurtin: O paqe e përhershme, o kthim pas për Kosovën

Albanian Post ka siguruar një dokument disafaqësh që shpjegon me një gjuhë tejet të drejtpërdrejtë, ndarë në sektorë dhe pika konkrete, se çfarë saktësisht...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×