English

Dënohen anëtarët e familjes më të pasur britanike, paguanin shërbëtorët 7£ në 18 orë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Katër anëtarë të familjes më të pasur të Britanisë së Madhe janë dënuar me burg për shfrytëzimin e stafit të sjellë nga India për të punuar në vilën e tyre në Gjenevë.

- Advertisement -

Prakash dhe Kamal Hinduja, si dhe djali i tyre Ajay dhe gruaja e tij Namrata, u shpallën fajtorë për shfrytëzim dhe punësim të paligjshëm nga një gjykatë zvicerane.

Ata morën dënime që variojnë nga katër deri në katër vjet e gjysmë, por u shpallën të pafajshëm për akuzën më të rëndë të trafikimit të qenieve njerëzore.

Avokatët që përfaqësojnë të pandehurit thanë se do ta apelojnë vendimin.

Duke folur jashtë gjykatës, Robert Assael, avokati i të pandehurve, tha: “Jam i tronditur. Ne do ta luftojmë deri në fund.”

Tre punëtorë që u sollën nga India pretenduan se familja i paguante vetëm 7 £ (8 dollarë) për të punuar 18 orë në ditë – më pak se një e dhjeta e shumës së kërkuar sipas ligjit zviceran.

Ata gjithashtu pretenduan se familja – pasuria e së cilës vlerësohet në rreth 37 miliardë paund – rrallë herë i lejoi ata të largoheshin nga shtëpia, e cila është në lagjen e pasur të Gjenevës.

Gjatë gjyqit, prokurorët pretenduan se familja shpenzonte më shumë për qenin e tyre sesa për shërbëtorët.

Mbrojtja argumentoi se punonjësit merrnin përfitime të shumta, nuk mbaheshin të izoluar dhe ishin të lirë të largoheshin nga vila.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?