Dënohet Steve Bannon, po Donald Trump? Ish-presidenti thirret për të dëshmuar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Steve Bannon, krahu i djathtë i ish-presidentit Donald Trump është dënuar me 4 muaj burg pasi refuzoi të bashkëpunojë me komitetin i cili heton sulmet e 6 janarit 2021. Ai u gjobit edhe me 65 mijë dollar.

Me mbërritjen në gjykatën federale në Uashington, Bannon u prit nga protestuesit që bërtisnin “Tradhtar. Fashist!”

Supozohet se ekipi i tij ligjor do të apelojë dënimin, i cili do të vendosë pezullimin e dënimit me burg.

- Advertisement -

Bannon u dënua për dy akuza për mosrespektim të Kongresit: një për refuzimin e dhënies së një dëshmie dhe për refuzimin e dhënies së dokumenteve.

Tanimë radhën për të dëshmuar e ka ish-presidenti Trump.

Komisioni i Dhomës së Përfaqësuesve i ka kërkuar manjatit që në 4 nëntor të dorëzojë dokumente dhe të dëshmojë para tij.

Ndërsa Trump duhet të paraqitet për të dëshmuar rreth datës 14 nëntor.

Nëse ish-presidenti nuk respekton kërkesën e komisionit, ndaj tij mund të ngrihen akuza penale.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Mos gënje për Ramën”, Felaj debat me Shehajn: Berisha në dijeni për paratë ruse

Agron Shehaj: Skandalin nuk e fsheh dot. Ermonela Felaj: Lobimi me rublat ruse, ka dalë për herë të parë më 22 nëntor 2017. Agron Shehaj: Ju...

Agron Shehaj denoncon Edi Ramën: Si e përdori fshehurazi zyrtarin e FBI-së

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj deklaroi se sipas hetimit në SHBA, kryeministri Edi Rama ka përdorur fshehurazi zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal, i...

Si po tkurret Venecia, qyteti-lagunë pre e ndryshimeve demografike

Turistët në një gondola që rrëshqasin në ujërat e qeta të kanalit. Kjo është pamja ikonë e Venecias, që njihet në mbarë botën, por...

TË FUNDIT

“Mos gënje për Ramën”, Felaj debat me Shehajn: Berisha në dijeni për paratë ruse

Agron Shehaj: Skandalin nuk e fsheh dot. Ermonela Felaj: Lobimi me rublat ruse, ka dalë për herë të parë më 22 nëntor 2017. Agron Shehaj: Ju...

Agron Shehaj denoncon Edi Ramën: Si e përdori fshehurazi zyrtarin e FBI-së

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj deklaroi se sipas hetimit në SHBA, kryeministri Edi Rama ka përdorur fshehurazi zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal, i...

Si po tkurret Venecia, qyteti-lagunë pre e ndryshimeve demografike

Turistët në një gondola që rrëshqasin në ujërat e qeta të kanalit. Kjo është pamja ikonë e Venecias, që njihet në mbarë botën, por...

Deklarata e fortë e Putin: Po kërcënohemi nga tanket gjermane

Në një fjalim të mbajtur me rastin e 80-vjetorit të betejës së Stalingradit, Vladimir Putin e ka krahasuar pushtimin e Ukrainës me luftën kundër...

Punimet për hekurudhën Tiranë-Durrës, 40% kanë përfunduar

Rrjeti hekurudhor në Durrës është kthyer tashmë në një kantier ndërtimi. Ndërtimi i këtij projekti po ecën me ritme të kënaqshme. Burime zyrtare pranë Hekurudhës Shqiptare...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×