English

Dështon marrëveshja, SHBA bombardon talebanët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushtria amerikane ka bombarduar luftëtarët talebanë sot, në rajonin Helmand, pasi marrëveshja e paqes që u firmos disa ditë më parë duket se ka dështuar.

- Advertisement -

Koloneli Sonny Legget shkroi në Twitter këtë të mërkurë (4 Mars 2020), se luftëtarët kishin sulmuar një pozicion që mbahej nga Forcat e Sigurisë dhe Mbrojtjes Kombëtare të Afganistanit.

Leggett shtoi se talebanët kishin kryer 43 sulme ndaj trupave afgane këtë të martë.

Zëdhënësi i ushtrisë së SHBA-ve u bëri thirrje talebanëve që t’i ndalonin sulmet e të respektonin angazhimet e marra përsipër më 29 shkurt.

Deri më tani, talebanët nuk kanë marrë përsipër asnjë prej sulmeve që ka komentuar ushtria amerikane.

 

 Shtetet e Bashkuara e firmoswn marrëveshjen e paqes me Talebanët me qëllimin për t’i dhënë fund gjakderdhjes 18-vjeçare në Afganistan dhe kthimin në shtëpi të trupave amerikanë nga lufta më e gjatë e Shteteve të Bashkuara.

Presidenti George W. Bush urdhëroi pushtimin e Afganistanit, përmes udhëheqjes së forcave amerikane, si kundërpërgjigje ndaj sulmit të 11 shtatorit 2001.

Disa prej ushtarëve amerikanë që shërbejnë në Afganistan thonë se nuk kishin lindur ende kur u shkrumbua Qendra Tregtare Botërore, në ato orë mëngjesi me diell, që ndryshuan njëherë e përgjithmonë mënyrën sesi Amerika do ta shihte botën.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?