English

Dhjetëra persona të vdekur nga përmbytjet në Australi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dhjetëra mijëra banorë në Sidnej të Australisë janë detyruar që të largohen nga banesat e tyre për shkak të vërshimit të ujit.

- Advertisement -

Numri i vdekjeve nga përmbytjet ka shkuar në 21 persona të martën. Përmbytjet në qytetin më të madh australian i kanë marrë jetën një nëne dhe djalit të saj.

Dy trupat janë zbuluar në pjesën perëndimore të qytetit mëngjesin e së martës, një 67-vjeçare dhe djali i saj 34 vjeç.

Të paktën 50 mijë personave u është kërkuar që të largohen nga shtëpitë, ku 40 mijë janë vetëm në Sidnej.

Meteorologët thonë se Sidnej ka pasur gjatë 2022, nivelin më të lartë të shirave që prej vitit 1956.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×