English

Dhunuan barbarisht avokatin Sokol Mëngjesi, autorët në arrati, kërkimet pa rezultat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pothuajse po bëhet një muaj nga sulmi barabar ndaj avokatit Sokol Mëngjesi, por për vendodhjen e autorëve të dyshuar të kësaj ngjarje ende nuk ka asnjë informacion.

- Advertisement -

Elton Kasaj, Drivald Alia dhe Romario Tabaku vijojnë të jenë në arrati.

Policia fillimisht kontrollet i përqendroi në Tiranë dhe në Veri të vendit, por pa rezultat, duke shtrirë më pas perimetrin e kërkimeve në të gjithë vendin.

Gjithashtu shërbimet e policisë kanë kërkuar edhe ndihmën e autoritete të Malit të Zi dhe Kosovës, por deri në këto momente referuar sistemit TIMS, 3 agresorët nuk kanë dalë jashtë territorit të Shqipërisë, por nuk përjashtohet mundësia të kenë lëvizur në mënyrë ilegale.

Ndërsa sa i përket Dritan Nanos i dyshuar si organizatori i dhunës së avokatit ka mohuar të ketë lidhje me ngjarjen.

Dhëndri i tij i cili u vetëdorëzua disa orë pas sulmit, Dorian Alia para togave të zeza u shpreh se çdo që ka ndodhur rastësisht dhe nuk ka qenë e organizuar.

Prokuroria e Tiranës zbuti akuzën ndaj të dyshuarve duke rikualifikuar veprën penale nga vrasje të funksionarëve publik e mbetur në tentativë në ‘plagosje e rëndë me dashje kryer në bashkëpunim dhe kundërshtim dhe goditja e gjyqtarit, kryer në bashkëpunim.

Për Kasajn, Aliajn dhe Tabakun gjykata vendosi masën e sigurisë “Arrest në burg” në mungesë.

Pas dy javësh avokati Sokol Mëngjesi doli nga koma, por ende nuk ka arritur të flasë. Oficerët e policisë gjyqësore nuk mundën ta merrnin në pyetje për shkak të përkeqësimit të gjendjes së tij shëndetësore, pasi fillimisht kur u paraqit në spital ishte koshient, por pas disa orësh përfundoi në intubim.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?