English

Dita kombëtare e Australisë pritet me protesta

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dita kombëtare e Australisë, këtë vit është pritur me protesta të shumta. Mijëra qytetarë, kryesisht indigjenë, protestuan në rrugët e Sidneit, duke e quajtur 26 janarin ditë pushtimi.

- Advertisement -

Dita e Australisë shënon përvjetorin e ardhjes së “Flotës së Parë” të anijeve britanike në Sidnej Cove, në vitin 1788, por shumë Australianë autoktonë, e konsiderojnë atë si “Dita e Pushtimit”.

Protesta ishte edhe më e madhe në numër për shkak të zjarreve që përfshinë Australinë që nga shtatori i vitit të kaluar. Si pasojë e të cilit u dogj një pjesë e madhe e zonës me shkurre dhe humbën jetën 33 persona, si dhe pothuajse 1 miliardë kafshë dhe 2500 shtëpi u shkrumbuan.

 

Lajmi në përditësim…

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?