English

“Do të ketë shumë të vdekur”, Trump paralajmëron ditë të vështira për SHBA

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar amerikanët të përgatiten për “javën më të vështirë” të  përhapjes së virusit COVID-19, duke paralajmëruar kështu një rritje të dukshme të numrit të të infektuarve dhe të viktimave.

- Advertisement -

Deklaratat e tij presidenti i dha gjatë konferencës së përditshme, ku ai siguroi shtetet e goditura më rëndë si New Yorku dhe Kalifornia se do të mundësohen të gjitha mjetet e nevojshme dhe personeli ushtarak për të luftuar virusin.

Pavarësisht parashikimit të tij, se numri i të prekurve do të rritet më shumë, Trump sugjeroi lehtësimin e masave për distancim shoqëror gjatë Pashkëve.

“Ne duhet të hapim përsëri vendin tonë”, u shpreh Trump, duke theksuar se një situatë e tillë nuk mund të vazhdojë për një kohë të gjatë. Thirrjet e Trump erdhën në të njëjtën ditë kur vendi konfirmoi më shumë se 300.000 të infektuar, deri tani vendi më i prekur në botë nga COVID-19. Ndërsa numri i viktimave ka arritur në 8500, 3565 prej të cilave në New York.

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?