“Dosjet përdoren për shantazh”, Çika: Populli të informohet për krimet e diktaturës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i shoqatës i të ish-të përndjekurve politikë, Nebil Çika, ka theksuar se hapja totale e dosjeve do të zbulonte të vërtetën e komunizmit.

Në një intervistë për Euronews Albania, Çika shprehet se populli shqiptar duhet të marrë vesh  se çfarë ka ndodhur gjatë diktaturës, duke shtuar se në Autoritetin e Dosjeve janë dosjet e krimeve.

“Hapja e totale e dosjeve ka lidhje me të vërtetën, pra populli shqiptar duhet të marrë vesh se çfarë ka ndodhur gjatë diktaturës, ato nuk janë dosje të bashkëpunëtorëve, por janë dosje të krimeve që sigurimi i shtetit ka bërë. Një  pjesë e popullit shqiptar janë njerëz që vazhdojnë e shantazhohen”- u shpreh ai.

- Advertisement -

Sipas tij dosjet do të nxjerrin në dritë ish-bashkëpunëtorët e sigurimit të shtetit.

“Ka ende dosje  të cilat do të nxjerrin në dritë ish-bashkëpunëtorët e sigurimit të shtetit. Ka pasur një spekulim për asgjësimin e dosjeve. Për faktin se dosja Gramoz Ruçit është në Autoritetin e Dosjeve e paprishur, nuk ma vërteton këtë pretendim.  Unë kam pasur fatin që të shohë një pjesë të madhe të dosjeve dhe kam parë atje pjesëtarë që unë i kam respektuar shumë. Kur kam parë se sa kanë dënuar unë jam ndjerë keq”- theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

TË FUNDIT

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×