English

Edhe dhjetori me rekord turistësh, hynë 616 mijë vizitorë të huaj

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në muajin dhjetor në vendin tonë kanë hyrë 616 mijë vizitorë të huaj, ose 58 për qind më shumë se dhjetorin e vitit të kaluar.

- Advertisement -

Së bashku me emigrantët shqiptarë, hyrjet arrijnë në 1.36 mln, shifër kjo ndjeshëm më e lartë se vitet paraardhëse.

Të dhënat e nxjerra nga Instituti i Statistikave tregojnë se hyrjet kryesore kanë qenë nga vendet e Europës, ku një pjesë e turistëve edhe për shkak të festave janë kryesisht emigrantë që kthehen në vend pranë familjeve dhe të afërmeve.

Nga ky kontinent, kanë ardhur 571 mijë njerëz, pasuar nga Amerika me 10 mijë dhe Azia Lindore me 2600 shtetas.

Me mbylljen e vitit kalendarik, Shqipëria shënon një rekord në aspektin turistik, pasi ka pritur 10.1 mln vizitorë për 12 muaj, shifra këto që tregojnë se turizmi nuk është më i kufizuar vetëm në muajt e verës, por do të mbetet i hapur për gjithë vitin edhe në 2024, ku vetë qeveria parashikon të vijnë 13 milionë turistë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?