English

Efektet e ndryshimit të orës në shëndetin e njeriut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pasi ndryshoi ora, me 60 minuta pas, njerëzit mund të flenë një orë më shumë.

- Advertisement -

Por, ky ndryshim mund të jetë problematik sidomos për fëmijët, sipas mjekeve.

Ata mund të kërkojnë qëndrojnë më vonë në darke, por ky zakon nuk është i rekomandueshëm.

Ajo qe mjekët rekomandojnë është që njerëzit të kenë një orar konstant gjumi.

Nëse do të ndiheni te përgjumur gjate ditës këshillohet qe të flini vetëm 15-20 minuta gjate pasdites. Krijimi i një rutine e mban trurin aktiv.

Për shembull njerëzit duhet të kenë në rutinë zgjimin në të njëjtën ore, rregullimin e krevatit dhe ngrënien e vakteve.

Po ashtu mjeket rekomandojnë që të dilni në diell kur zgjoheni, për të shmangur efektet e ndryshimit të orës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×