English

Ekskluzive/ Krimet serbe në Reçak, William Walker rrëfen situatën dramatike të 21 viteve më parë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mëngjesi i ftohtë i 15 janarit të vitit 1999, shënon një nga ditët më të rënda në historinë e luftës së Kosovës, por gjithashtu edhe një pikë kthese për ngjarjet që u zhvilluan më pas. 

- Advertisement -

Fshati Reçak ndodhet në komunën e Shtimjes, në rajonet qendrore të Kosovës. Më 15 janar, forca të armatosura të shtetit serb hynë shtëpi më shtëpi, ndanë meshkujt më vete, i nxorën në kodrat aty pranë dhe ekzekutuan rreth 45 prej tyre.

Ish-drejtuesi i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, ambasadori William Walker, shkoi në vendin ku ishin hedhur kufomat, rrëzë një kodre dhe e quajti aktin një masakër të kryer nga forcat serbe.

Në një intervistë ekskluzive për “Euronews Albania”, 21 vjet pas masakrës, Walker kujton momentet e tmerrshme.

“Do më duhet shumë kohë të tregoj me detaje për atë çka pashë. Unë pashë trupa, masakër, trupa djemsh të rinj, që ishin marrë ne mes të natës nga shtëpitë e tyre nga trupat serbe dhe pas pak orësh u vranë, u gjetën të vdekur.”,  tha z.Walker.

I shpallur non-grata në Serbi që nga viti 1999, Walker nuk ngurron të akuzojë ashpër dhe politikën aktuale serbe:

“Nuk kam parë progres nga ana e qeverisë serbe. Drejtuesit që flasin sot më duken si Sllopodan Millosheviç, flasin njësoj si ai. E kuptoj situatën e tyre, pasi Vuçiç ishte ministër i propagandës në atë kohë dhe më duket sikur thotë të njëjtën gjë si në atë periudhë.  Më duket si e njëjta gjë, nuk shoh progres”, shtoi ish-ambasadori i OBSE-së

Për sa i përket një marrëveshje të mundshme aktuale mes Kosovës dhe Serbisë, Walker u shpreh pozitiv.

“A mund të ketë një marrëveshje mes dy palëve? Shoh një shpresë në rregullimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë, por vetëm nëse lihet në dorën e qytetarëve të të dyja vendeve, pasi shoh një frymë pozitive nga të dyja palët, për t’i dhënë fund këtij debati”, shtoi mes tjerash z.William Walker.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×