Ekziston mundësia të jetë shëruar HIV tek një grua për herë të parë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një ekip hulumtues amerikan raportoi se mund të ketë shëruar HIV tek një grua për herë të parë.

Duke u mbështetur në sukseset, si dhe dështimet, në fushën e kërkimit për kurimin e HIV-it, shkencëtarët përdorën metodën më të fundit të transplantimit të qelizave burimore.

Ata presin të zgjerojnë grupin e njerëzve që mund të marrin trajtim të ngjashëm. Ka shumë mundësi që përmes kësaj metode tre burra të jenë shëruar nga HIV. Studiuesit njohin gjithashtu dy gra, sistemi imunitar i të cilave, në mënyrë të jashtëzakonshme, me sa duket e ka mposhtur virusin.

- Advertisement -

Carl Dieffenbach, drejtor i Divizionit të SIDA-s në Institutin Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, një nga divizionet e shumta të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë që financon rrjetin kërkimor pas studimit të ri të rastit, i tha NBC Neës se sukseset e vazhdueshme në shërimin e HIV po ngjallin shpresë.

Në rastin e parë të asaj që përfundimisht u konsiderua një kurë e suksesshme e HIV-it, hetuesit trajtuan amerikanin Timothy Ray Broën për leuçeminë akute mieloide, ose AML. Ai mori një transplant të qelizave staminale nga një dhurues i cili kishte një anomali të rrallë gjenetike që u jep qelizave imune që HIV rezistencën natyrore ndaj virusit.

Strategjia në rastin e Broën, e cila u bë publike për herë të parë në vitin 2008, mesa duket ka bërë të mundur suksesin edhe në dy raste të tjera.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Frikë për destabilizim më 4 shkurt, ekspertët ngrenë alarmin në RMV

Paralajmërimet e Këshillit të Sigurisë së Maqedonisë së Veriut për tensione të mundshme më 4 shkurt dhe thirrjet e presidentit Stevo Pendarovski për ndalesë...

Merrnin para nga farmacitë, kush janë zyrtarët e Agjencisë së Barnave të arrestuar

Besiana Xhelilaj përgjegjëse e Agjencisë së Barnave dhe Luan Çiçi, 35 vjeç, specialist i Agjencisë së Barnave u arrestuan ditën e sotme në kuadër...

I përfshirë në 8 vjedhje, arrestohet i mituri i ‘rrezikshëm’ në Vlorë

Një 16-vjeçar është arrestuar nga policia e Vlorës pasi rezulton i përfshirë në 8 vjedhje të kryera në qytet. 16-vjeçari akuzohet gjithashtu dhe për veprën...

TË FUNDIT

Frikë për destabilizim më 4 shkurt, ekspertët ngrenë alarmin në RMV

Paralajmërimet e Këshillit të Sigurisë së Maqedonisë së Veriut për tensione të mundshme më 4 shkurt dhe thirrjet e presidentit Stevo Pendarovski për ndalesë...

Merrnin para nga farmacitë, kush janë zyrtarët e Agjencisë së Barnave të arrestuar

Besiana Xhelilaj përgjegjëse e Agjencisë së Barnave dhe Luan Çiçi, 35 vjeç, specialist i Agjencisë së Barnave u arrestuan ditën e sotme në kuadër...

I përfshirë në 8 vjedhje, arrestohet i mituri i ‘rrezikshëm’ në Vlorë

Një 16-vjeçar është arrestuar nga policia e Vlorës pasi rezulton i përfshirë në 8 vjedhje të kryera në qytet. 16-vjeçari akuzohet gjithashtu dhe për veprën...

Ambasadorja Yuri Kim mbërrin në Gjykatën Kushtetuese (FOTO)

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka shkuar në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës me trupën e plotë të...

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalos: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×