Emergjencë globale, OBSH-ja jep alarmin për linë e majmunëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka shpallur emergjencë globale shëndetësore për përhapjen e lisë së majmunëve.

Ky është alarmi më i lartë që mund të lëshojë OBSH-ja dhe vjen për shkak të rritjes së rasteve në të gjithë botën, shkruan BBC.

Vendimi u mor këtë të shtunë pas takimit të dytë të komitetit të urgjencës të OBSH-së për linë e majmunëve.

- Advertisement -

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus bëri të ditur se më shumë se 16,000 raste janë raportuar deri më tani nga 75 vende.

“Vlerësimi i OBSH-së është se rreziku i lisë së majmunëve është i moderuar globalisht në të gjitha rajonet, me përjashtim të atij evropian, ku ne e vlerësojmë rrezikun si të lartë”, theksoi ai.

Aktualisht ekzistojnë dy emergjenca të tjera të tilla shëndetësore,pandemia e koronavirusit dhe përpjekjet e vazhdueshme për të zhdukur poliomielitin.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U zgjodh zv. president i UEFA, flet Duka: S’e kisha menduar kurrë, kush ma propozoi

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, më 26 shtator u zgjodh Zëvendëspresident i UEFA-s në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv të qeverisë së...

Krijoi spikeren virtuale Tokyo Tirana/ Bozo: Kushton më shumë se Rezar Xhaxhiu

Ideatorja e spikeres virtuale Tokyo Tirana në Euronews Albania, Gledis Bozo ishte mëngjesin e kësaj të marte e ftuar në “Good Morning Albanians”, për...

Heqja e vizave për Kosovën, kur fillon lëvizja e lirë e qytetarëve në Shengen

Tashmë nuk ka më asnjë dyshim. Nga 1 janari qytetarët me pasaporta të Kosovës do të mund të udhëtojne pa viza. Ditën djeshme Ambasada e...

TË FUNDIT

U zgjodh zv. president i UEFA, flet Duka: S’e kisha menduar kurrë, kush ma propozoi

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, më 26 shtator u zgjodh Zëvendëspresident i UEFA-s në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv të qeverisë së...

Krijoi spikeren virtuale Tokyo Tirana/ Bozo: Kushton më shumë se Rezar Xhaxhiu

Ideatorja e spikeres virtuale Tokyo Tirana në Euronews Albania, Gledis Bozo ishte mëngjesin e kësaj të marte e ftuar në “Good Morning Albanians”, për...

Heqja e vizave për Kosovën, kur fillon lëvizja e lirë e qytetarëve në Shengen

Tashmë nuk ka më asnjë dyshim. Nga 1 janari qytetarët me pasaporta të Kosovës do të mund të udhëtojne pa viza. Ditën djeshme Ambasada e...

“Hakmarrja e zotit do jetë e madhe”, gazetarja revoltohet për spikeren virtuale

Spikerja virtuale Tokyo Tirana”, e krijuar nga Inteligjenca Artificiale, erdhi si risi në televizionet shqiptarel. Ajo u bë realitet në Euronës Albania, duke ngjallur shumë...

Parlamenti Europian rezolutë për Kosovën, diskutohet sot sulmi në Basnjkë

Në selinë e Parlamentit Evropian sot do zhvillohet debati i jashtëzakonshëm lidhur me sulmin e 24 shtatorit në Veri, ndërsa pritet së shpejti edhe...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×