Emigracioni tkurr popullsinë, ikin 4,5 herë më shumë qytetarë se sa kthehen

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për herë të parë numri i popullsisë së vendit ka rënë nën shifrën 2.8 milion banorë në 2 793 592.

Popullsia është tkurrur me 1.3%. Kjo është rënia e madhe në dy dekadat e fundit.

Dy faktorët kryesorë që kanë ndikuar në uljen e numrit të popullatës janë emigracioni dhe shtesa natyrore negative.

- Advertisement -

Por nëse numri i vdekjeve ka kaluar atë të lindjeve me 3 296 banorë, migracioni neto është – 32 853 banorë duke shënuar bilancin negativ më të lartë të 10 viteve të fundit.  

Numri i atyre largohen nga Shqipëria është 4,5 herë i lartë se i atyre kthehen.

Në vitin 2011 vendi ynë ka pasur 55 mijë emigrantë, por kishte po ashtu edhe 36 mijë të tjerë që ktheheshin për të jetuar duke sjellë pakësimin e popullsisë me 19 mijë persona dhe jo mbi 32 mijë që është sot.

Popullsia e të gjithë qarqeve është ulur me përjashtim të Tiranës. Numri i banorëve të kryeqytetit është rritur me 7 321 gjatë vitit të shkuar.

Qarqet me uljen më të madhe të popullsisë në raport me numrin e banorëve janë Berati dhe Dibra, ndërsa largimet më të mëdha i ka Fieri dhe Elbasani me mbi 7 mijë të larguar.

Sipas projeskioneve të popullsisë, në skenarin negativ numri i banorëve të Shqipërisë në vitin 2031 do të ulej në 2 745 mijë, dhe nëse tkurrja vijon me këto ritme, ky skenar mund të ndodhë brenda dy viteve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha: S’i njohim zgjedhjet aty ku janë vjedhur vota, kemi prova

Sali Berisha deklaroi për mediat se kanë provat për krim elektoral në zgjedhjet e 14 majit. Në vazhdën e kësaj Berisha pohoi se rezultatin e...

Zyrtare| Messi largohet nga skuadra e Paris Saint Germain

Menaxheri i PSG-së, Christophe Galtie konfirmoi këtë të enjte se Lionel Messi do të largohet nga PSG në fund të sezonit. “Kam pasur privilegjin të...

Presidentja hungareze: Mbështesim Shqipërinë në procesin e integrimit në BE

Presidentja hungareze Katalin Novak është e pranishme në një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas protokollit ajo mbajti fjalën e saj në Kuvend, duke shprehur aty...

TË FUNDIT

Berisha: S’i njohim zgjedhjet aty ku janë vjedhur vota, kemi prova

Sali Berisha deklaroi për mediat se kanë provat për krim elektoral në zgjedhjet e 14 majit. Në vazhdën e kësaj Berisha pohoi se rezultatin e...

Zyrtare| Messi largohet nga skuadra e Paris Saint Germain

Menaxheri i PSG-së, Christophe Galtie konfirmoi këtë të enjte se Lionel Messi do të largohet nga PSG në fund të sezonit. “Kam pasur privilegjin të...

Presidentja hungareze: Mbështesim Shqipërinë në procesin e integrimit në BE

Presidentja hungareze Katalin Novak është e pranishme në një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas protokollit ajo mbajti fjalën e saj në Kuvend, duke shprehur aty...

Sulmohen 2 shqiptarë në Mitrovicë

Dy shqiptarë janë sulmuar fizikisht nga disa serbë në Mitrovicë. Gazetari i Euronews Albania Xhemail Rexha raportoi se dy shqiptarët janë dhunuar fizikisht nga një...

Gazetari zbulon kur mund të nisin negociatat Kosovë Serbi: Po ndërmjetëson Erdogan

Gazetari Abdylvehap Ejupi analizoi në Euronews Albania pozicionin e Turqisë në konfliktin mes Serbisë dhe Kosovës. Ejupi tha se Turqia ka marrë një rol...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×