English

Erdogan padit zv.presidentin e Bundestagut gjerman

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan ka denoncuar nënkryetarin e Bundestagut Wolfgang Kubicki dhe ka bërë kallëzim penal ndaj tij për fyerje dhe shpifje.

- Advertisement -

Padia e Erdoganit, vjen pasi Kubicki e etiketoi kreun e shtetit turk, si “miu i kanalizimeve”, shkruan medua gjermane, Zeit Online.

Deklarata e Kubicki u bë në një aktivitet të fushatës për zgjedhjet shtetërore në Saksoninë e Ulët më 9 tetor në lidhje me politikën e Erdoganit për refugjatët.

Kubicki e ka akuzuar Erdoganin, duke thënë se po e përdor për të ushtruar presion politik mbi Evropën.

Ambasadori gjerman në Ankara, është thirrur në Ministrinë e Jashtme të Turqisë për të dhënë shpjegime në lidhje me këtë çështje.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×