EVROPA

Danimarkë, të infektuarit me COVID nuk do të izolohen më

Autoriteti Shëndetësor Danez njoftoi të enjten se izolimi nuk është më i detyrueshëm pas një testi pozitiv të koronavirusit. Agjencia nuk e konsideron më këtë...

Zvicra njeh pensionet e shqiptarëve, përfitojnë 3 mijë persona

Parlamenti zviceran ka miratuar këtë të enjte me 129 vota pro dhe 52 kundër marrëveshjen për Sigurimet Shoqërore me Shqipërinë. Nga kjo marrëveshje përfitojnë rreth...

Kroacia pranohet në zonën Schengen

Ministrat e Punëve të Brendshme të Bashkimit Evropian miratuan më 8 dhjetor hyrjen e Kroacisë në zonën e Schengenit. Sipas këtij vendimi, nga 1 janari...

Ja shteti në të cilin Putini ‘pritet të arratiset nëse humbet luftën në Ukrainë’

‘Plani i arratisjes’ së Putin – dhe shteti ku pritet të shkojë nëse humbet luftën Nëse Rusia humbet luftën, Vladimir Putin besohet se po konsideron...

Putin: Rusia nuk do të përdorë e para armët bërthamore

Presidenti rus, Vladimir Putin deklaroi se kërcënimi i një lufte bërthamore po rritej, por këmbënguli se Rusia nuk ishte "çmendur" dhe nuk do të...

TË TJERA

Pse u fshi menjëherë një video e Von der Leyen ku flitej për luftën në Ukrainë?

Çfarë thuhej në videon e fshirë menjëherë nga Von der Leyen rreth luftës në Ukrainë? Një video e fshirë thuajse menjëherë nga Twitter-i i presidentes...

Evropa në alarm nga gripi i shpendëve, masa për shmangien e një epidemie të re

Me rritjen e rasteve të gripit të shpendëve, qeveritë në Evropë po punojnë të alarmuara për të parandaluar një epidemi të mundshme. Miliona shpendë...

Macron i jep ‘asin në dorë’ Putinit, çfarë e bëri gjithë Europën t’i vihej kundër?

'Të gjithë kundër Macron', çfarë bëri presidenti francez që rrezikon të favorizojë edhe më tej Rusinë dhe të përçajë Europën? Emmanuel Macron ka bërë disa...

BE do të ngarkojë linjat ajrore me leje për emetimet e CO2 

Bashkimi Evropian arriti marrëveshje këtë mëngjes për një ligj që do të rrisë çmimin që linjat ajrore duhet të paguajnë për emetimet e dioksidit...

‘Moska në rrezik’, Ukraina sulmon Rusinë

Ukraina ka sulmuar për herë të parë në brendësi të Rusisë në një seri sulmesh që lanë 3 të vrarë dhe 6 të plagosur. Kjo...

Vrasja e 32 personave, nis gjyqi për sulmet terroriste të Brukselit 2016

Procesi për sulmet terroriste të Brukselit nisi të hënën në kryeqytetin belg. Bëhet fjalë për një gjyq të jashtëzakonshëm. 10 të pandehur po gjykohen...

Europa ‘rikthim në komunizëm’? Mijëra fermerëve u merren tokat në mes të krizës

Pavarësisht se jemi përballë një krize e cila kërcënon të dërgojë qindra mijëra vetë drejt urisë, në Europë disa politika të reja po i...

Alarm për bombë në avion, piloti bën ulje emergjente në Pragë

Një nga avionët e kompanisë ajrore ‘Easy Jet’ i cili po udhëtonte drejt Britanisë është ulur  në Pragë pas një alarmi për një‘bombë në...

Ish-presidenti i Francës, Sarkozy apelon dënimin për korrupsion

Ish-udhëheqësi i Francës, Nicolas Sarkozy nis sot apelin e tij kundër një dënimi për korrupsion. Ish-presidenti po del para gjykatës së Parisit me të bashkëpandehurit...

Kokainë me vlerë 1.5 mln euro, arrestohen tregtarët e drogës nga Ballkani

Policia austriake arriti të binte në gjurmët e një bandë droge nga Ballkani që shisnin drogë në Europë Njësia për luftimin e krimit në rrugë,...

Koha për Krishtlindje! Në qytetet italiane zbukurimet mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie në sheshin ‘Shën Pjetër’ të Vatikanit u instalua skena që risjell në kujtesë lindjen...

Gjermania hap dyert për punëtorët nga vendet jashtë BE, kushtet e reja

Këtë javë, qeveria gjermane prezantoi një plan për t'i hapur më gjerë derën punëtorëve nga vendet jashtë Bashkimit Evropian, i cili duhet të zgjidhë...

Kremlini: Putin do të vizitojë rajonin e Donbasit në kohën e duhur

Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë rajonin e Donbasit "në kohën e duhur", tha të shtunën një zëdhënës i Kremlinit, duke iu referuar...

Perëndimi duhet të shqyrtojë kërkesat e Rusisë për sigurinë, thotë Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë se Perëndimi duhet të shqyrtojë nevojën e Rusisë për garanci sigurie nëse Presidenti Vladimir Putin pranon të ulet në...

Bllokimi i Ankarasë për hyrjen në NATO, Suedia ekstradon një kurd në Turqi

Suedia ka ekstraduar në Turqi personin e parë të dënuar për anëtarësim në Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), të cilën Ankaraja e konsideron...

Rusia pushton Mariupolin, trupat ruse ngrenë bazë ushtarake në qytetin e shkatërruar

Rusia po konsolidon praninë e saj në qytetin-port të Mariupolit duke ndërtuar një bazë të madhe ushtarake. Kështu tregojnë disa pamje satelitore të publikuara nga...

Shqiptari në Greqi vret me 2 plumba në kokë partneren e tij

Një 23-vjeçar shqiptar ka vrarë partneren e tij në Kaminia të Greqisë. Mediat vendase raportojnë se xhelozia dhe konsumimi i kokainës bënë që banakieri 23-vjeçar...

Tërmeti godet Bosnjë-Hercegovinën, lëkundjet ndihen deri në Mal të Zi dhe Kroaci

Një tërmet me magnitudë 4.4 i shkallës Rihter është regjistruar mbrëmjen e së premtes në Bosnjë dhe Hercegovinë, ndërsa është ndjerë në Kroaci dhe...

7.5 miliardë asete ruse janë ngrirë në Zvicër

Zvicra ka ngrirë gjithsej 7.5 miliardë franga zvicerane në asete ruse, në lidhje me sanksionet e vendosura për luftën e Rusisë në Ukrainë. Shuma, e...

Terror ndaj selive diplomatike, Ukraina: Pako më sy kafshësh në ambasadat tona

Ambasadave dhe konsullatave ukrainase në 6 vende evropiane u janë dërguar pako që përmbanin mbetje kafshësh, ka bërë të ditur Ministria e Jashtme në...

BE lejon telefonatat në fluturime nga viti 2023

Pasagjerët e linjave ajrore në vendet e BE-së do të mund të përdorin së shpejti telefonat e tyre celularë gjatë kohës së udhëtimit. Komisioni Evropian...

BE ndalon shurupet e kollës që përmbajnë folkodinë

Shurupet e kollës që përmbajnë folkodinë do të ndalohen në Bashkimin Evropian, njoftoi sot Agjencia Evropiane e Barnave (EMA). Agjencia zbuloi se këto shurupe mund...

Orban akuza BE-së për ngirjen e fondeve: Vendimi u mor për arsye politike

Kryeministri hungarez, Viktor Orban akuzoi Bashkimin Evropian për ngrirjen e fondeve mbështetëse të destinuara për Hungarinë. Orban u shpreh se vendimi është marrë për arsye...

Më shumë se 100 mijë kërkesa për azil në Austri

Numri i kërkesave për azil të pranuara në Austri ka arritur një nivel rekord prej më shumë se 100 mijë kërkesash. E përditshmja vjeneze "Estereich"...

TË FUNDIT

Shabani përplaset me Topallin: Ju i shtruat tapetin Ramës me ndryshimet e vitit 2008

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jozefina Topalli u përplas me kreun e “Nismës Thurje”, Endri Shabani në “Now me Erla Mëhillin” në një debat për...

Arlind Qori hap arkivat: Jo veç studentët, ja kush e rrëzoi në të vërtetë komunizmin

Aktivisti Arlind Qori tha në “Now me Erla Mëhillin” se nuk ishin vetëm studentët ata që rrëzuan komunizmin më 8 dhjetor 1990. “Është roli i...

Tiranë, arrestohet 35-vjeçari i shpallur në kërkim

Një person i shpallur në kërkim ka rënë në prangat e policisë së Tiranës. Forca "Shqiponja", mbështetur në inteligjencë informative, mbi vendndodhjen e një shtetasi...

“Rama autokrat”, Shabani sulmon kryeministrin: I prish shtëpitë njerëzve

Kryetari i “Nismës Thurje”, Endri Shabani tha në “Now me Erla Mëhillin” se kryeministri Edi Rama është autokrat. Ai kujtoi kohën e Enver Hoxhës ku...

Aksident me pasojë vdekje në Shkodër

Një aksident me pasojë vdekje ka ndodhur rreth orës 21:00 të së enjtes tek rreth rrotullimi Koplikut, Shkodër. Një 38-vjeçar me një mjet tip “Opel”...

Qeveria e Kosovës: Në veri policia e rendit, jo njësitë speciale

Policia e Kosovës njoftoi për rritjen e prezencës policore në katër komunat në veri të Kosovës, të banuara me shumicë serbe. Mediat serbe në veri...

MË TË SHIKUARAT

Kejtlin Gjata çon Shqipërinë në Junior Eurovision

“Pakëz diell” e Kejtlin Gjatas është kënga që do përfaqësojë Shqipërinë në “Junior Eurovision Song Contest 2022” në Yerevan të Armenisë. Festa e madhe muzikore...

“Edhe 14 ditë”, Netanyahu kërkon zgjatjen e afatit për formimin e qeverisë

Benjamin Netanyahu, kërkoi sot zgjatjen e afatit për formimin e qeverisë për 14 ditë, duke përmendur si arsye ngecjen e marrëveshjes për rolet e...

Chollet dhe Escobar pritet të vizitojnë Kosovën javën e ardhshme

Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, pritet të nisë të hënën një vizitë në Kosovë. Ai pritet të jetë i shoqëruar nga i...

Ndahet nga jeta portieri Bujar Gogunja

Bujar Gogunja, portieri i klubit "Labinoti" dhe i Kombëtares në vitet 80’ ka ndërruar jetë. Gogunja rekordmen botëror, renditet i 38-i mes 438 emrave të...

Spahiu tregon prapaskenat: Si po i bën shantazh qeveria ambasadores Kim

Juristi Kreshnik Spahiu e cilësoi incident diplomatik të qëllimshëm Shqipëri-SHBA, njoftimin e MEPJ për nisjen e procedurave për zëvendësimin e ambasadores Yuri Kim. Në emisionin...

“Diçka serioze nuk shkon mes Ramë e Kim”, Topalli zbërthen deklaratën e qeverisë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Jozefina Topalli thotë se deklarata e Ministrisë së Jashtme lidhur me zëvendësimin e ambasadores Yuri Kim tregon se diçka nuk...

Kurti në Vjenë takohet me Lajçak flasin për anëtarësime në BE

I dërguari special i BE-së për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka falënderuar Grupin e Socialistëve Demokrat për ftesën në Samitin e Liderëve të Ballkanit...

Tirana “qyteti i sportit”, “kryeqyteti i europian i rinisë” i kalon Lubinit

Tirana mbylli sot vitin si “Kryeqyteti Europian i Rinisë”, duke ja kaluar stafetën për vitin 2023 qytetit Lubin në Poloni. Dafina Peci, drejtoreshë e...

Luhatjet në tregje| Nafta ulet, ushqimet jo

Çmimet e ushqimeve bazë që kontrollohen nga Bordi i Transparencës qëndrojnë të fiksuara prej disa muajsh. Me gjithë luhatjet në tregjet ndërkombëtare, në vendin tonë...

Nga Macron te Berlusconi, liderët që kanë rënë pre e sulmeve në publik

Goditja nga një qytetar i kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha më 6 dhjetor nuk është fenomen i panjohur në arenën ndërkombëtare. Sulmi nga...

EMISIONI ILVA NOW

Tronditëse në Francë, dy foshnje gjenden të ngrira në frigorifer

Një ngjarje shumë e rëndë ka ndodhur në Francë. Mediat vendase raportojnë se dy foshnja janë gjetur të ngrira në një frigorifer, në një banesë në...

Zelensky: Mbi 1300 të burgosur lufte janë kthyer në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Më shumë se 1.300 të burgosur janë kthyer në Ukrainë që kur trupat ruse nisën pushtimin e vendit. Deklarata...

‘Gjenocidi ekologjik’, Grezieu la Varenne, qyteti i pushtuar nga mbetjet industriale

Grezieu la Varenne është një qytezë e rrethuar nga kodrat dhe pyjet pranë qytetit të tretë më të madh të Francës, Lionit. Ai është gjithashtu...

Ankandi i kafkave të epokës kolonialiste nxit debate në Belgjikë

Debate të shumta ka shkaktuar në Belgjikë një ankand me kafka njeriu të epokës koloniale. Shtëpia e ankandeve 'Vanderkindere' e bëri njoftimin në internet dhe...

Letra-bombë zyrtarëve spanjollë, rritet siguria rreth kryeministrit dhe ambasadave

Autoritetet në Spanjë kanë rritur masat e sigurisë pasi një numër letrash-bombë u janë dërguar së fundmi zyrtarëve të lartë, përfshirë kryeministrin Pedro Sanchez. Të...

Rritet numri i viktimave nga rrëshqitja e dheut në Iskia

Numri i viktimave nga rrëshqitja e dheut në ishullin jugor të Italisë, Iskia, u rrit në 10 sot, pasi ekipet e shpëtimit gjetën dy...

Sulm kibernetik Vatikanit, ngjarja pas komenteve të Papës për luftën në Ukrainë

Faqja e internetit të Qytetit të Vatikanit ra pre e një sulmi kibernetik. Gjithçka ndodhi pas komenteve të Papa Françeskut për egërsinë e luftëtarëve...

MË SHUMË NGA EVROPA

Policia spanjolle kap zarfin “bombë” drejtuar kryeministrit Sanchez

Policia spanjolle informoi Gjykatën Kombëtare se kishte përgjuar një zarf me material piroteknik drejtuar kryeministrit Pedro Sanchez, vetëm pak orë pasi zarfi i dyshimtë...

7.6 milionë dollarë drogë sekuestrohet në Suedi

Policia suedeze njoftoi sot se ka sekuestruar rreth 500 kilogramë lëndë narkotike në Stokholm, vlera totale e së cilës është rreth 7.6 milionë dollarë. Sipas...

Itali, inflacioni mbetet në nivelin më të lartë që nga viti 1984

Norma vjetore e inflacionit të Italisë ishte 11.8% në nëntor, e qëndrueshme në raport me tetorin, por ende në nivelin më të lartë që...

Hungaria nuk përmbush reformat anti-korrupsion, BE-ja i ‘ngrin’ fondet

Komisioni Evropian ka vendosur të veprojë me dorë të hekurt ndaj Hungarisë, duke propozuar ngrirjen e 7.5 miliardë eurove nga Fondi i Kohezionit pasi...