Dhjetëra të lënduar në Kanë pas thirrjes së rreme për të shtëna

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dhjetëra persona kanë mbetur të lënduar pas një raportimi të rremë për të shtëna i cili shkaktoi panik në rrugët e Kanës.

Të paktën 43 persona kanë marrë plagë të lehta nga incidenti, ndërsa disa të tjerë janë dërguar në spitalin qendror të Lamës.

Nga videot e postuara në rrjetet sociale duken qytetarë që vrapojnë të trembur në qytet si dhe forca të shumta policore.

“Kishte njerëz që vraponin dhe bërtisnin në panik ndërsa disa janë rrëzuar”, tha një dëshmitar për AFP.

“Nuk ka pasur të shtëna në Kanë, por një çmenduri kolektive pasi dikush bërtiti për të shtëna”, D'après%20les%20infos%20récoltées%20et%20les%20forces%20de%20l'ordre,%20il%20n’y%20a%20eu%20ni%20coup%20de%20feu%20à%20Cannes%20ni%20forcené%20retranché,%20mais%20un%20coup%20de%20folie%20collective%20après%20qu'un%20individu%20a%20crié%20"coup%20de%20feu"%20(comme%20dans%20le%20carré%20d’or%20il%20y%20a%20deux%20ans).%20Nous%20faisons%20les%20ultimes%20levée%20de%20doute.

—%20David%20Lisnard%20(@davidlisnard)%20August%2010,%202020

%20“>shkroi në Twitter kryetari Bashkisë David Lisnard.

“E gjithë kjo ngjarje tregon shumë për gjendjen e tensionit në shoqërinë tonë”, tha Lisnard.

Të paktën 83 forca zjarrfikëse iu përgjigjën incidentit në “Boulevard de la Croisette”, të hënën në mbrëmje


Etiketimet

Gruaja vdiq nga i ftohti në Fier, a duhet riparë ndihma ekonomike?

Një grua ka humbur jetën nga i ftohti në Fier. Djali i saj, akuzon se OSHEE ia ndërpreu dritat pa të drejtë. A do ishte...

81% apo 92%? Ish-ministrja debaton me zv.kryetaren e PD për borxhin publik

Ish-ministrja e Financave, Anila Denaj thotë se niveli i borxhit publik është 80.1% dhe jo 84% siç deklaron Presidenti. Deputetja e PS tha se në...

Banorët e 5 Majit: Të prishen banesat kur të zgjidhet strehimi

Banorët e lagjes 5 Maji kërkojnë të mos prishen banesat derisa të bëhet marrëveshja me bashkinë. Sipas tyre puna e IKMT-së duhet të pezullohet derisa...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER