Jeta duhet të vazhdojë! Francezët nuk tërhiqen pavarësisht rritjes së rasteve me COVID

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Jeta duhet të vazhdojë. Kështu thonë qytetarët parizienë, pavarësisht rritjes së rasteve me COVID-19.

“Është e vërtetë që rritja e rasteve ekziston, por sërish ne duhet të vazhdojmë me jetën tonë, me punën tonë; të shkojmë në restorante, të udhëtojmë dhe të bëjmë qejf”, deklaron Yohann Fontana, me profesion agjent tregtar.

Në javët e fundit, Franca ka regjistruar një rritje radikale të të infektuarve me COVID-19 krahasuar me periudhën e mesit të majit, kur bllokada strikte dymujore përfundoi.

“Duhet të vazhdojmë me jetën tonë dhe kaq. Nëse më duhet të shkoj në punë, do të shkoj. Nëse punoj nga shtëpia, edhe më mirë, por kjo nuk më pengon mua që të dal jashtë. Unë nuk kam frikë të dal. Nëse do të prekem nga virusi, atëherë le të prekem. Nuk kam frikë prej tij”, thotë Alain, banor i Parisit.

Ditën e hënë, kuota ishte rritur me rreth 4.200 njësi krahasuar me ditën paraardhëse, duke arritur një total prej më shumë se 328 mijë njësish, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë.

Edhe numri i vdekjeve u rrit gjithashtu me 25 persona në 24 orët e fundit, duke e çuar totalin në 30 mijë e 726 viktima.

Franca renditet e shtata në botë sa i përket vdekjeve dhe autoritetet vendase po shqyrtojnë të dhënat për të zgjedhur masat e duhura për të ndihmuar vendin, në një kohë kur pritet një valë e dytë coronavirusi gjatë dimrit.


 

Etiketimet

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

TË FUNDIT

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

Zeka: Tensionet në Veri të koordinuara nga Kurti e Vuçiç për të fshehur dështimin

Analisti Milaim Zeka thotë se takimet në Bruksel mes liderit të Kosovës Albin Kurti dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiç  nuk ka për qëllim...

Bie në kanal, humb jetën 51-vjeçari në Laç

Një 51-vjecar ka humbur jetën aksidentalisht mbrëmjen e së enjtes në Laç. Përmes një njoftimi zyrtar policia lokale sqaroi se 51-vjeçari Y.T dyshohet se ka...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?