Përpjekjet për një vaksinë anti-COVID-19, nis testimi edhe në Spanjë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një spital në Madrid është përzgjedhur të jetë pjesë e testimeve për një vaksinë anti-COVID-19 Komopania “Johnson and Johnson” dëshiron të testojë efektivitetin e vaksinës  në një nga zonat më të prekura nga pandemia në Evropë. Testimi pritet të kryhet brenda disa ditësh.

“Ka motivime të ndryshme…por në fakt ka shumë vullnetarë të moshës 65-vjeçare që janë të dobët dhe kanë vendosur të marrin pjesë në provë në mënyrë që të marrin një vaksinë të mundshme sa më shpejt që të jetë e mundur, një mënyrë kjo për të mbrojtur veten para fillimit të dimrit”, është shprehur Alberto Borobia, koordinator në spitalin La paz në Madrid.

Kjo vaksinë edhe pse është ende larg për të qenë e disponueshme për publikun e gjerë, mund të sigurojë informacione të reja për mënyrat e mbrojtjes nga coronavirusi në Spanjë, një ndër vendet që u prek më shumë nga COVID-19 në Evropë.

“Në të vërtetë, fakti që ne do të kemi informacione në lidhje me popullsinë autoktone nga vendi ynë do të jetë shumë i rëndësishëm për sa i përket analizimit të të dhënave , për të provuar nëse ato janë me të vërtetë efektive  dhe për të mësuar më shumë mbi mënyrat që duhet të veprojmë”, shton Borobia.

Rreth 140 vaksina janë duke u testuar në botë. 30 prej tyre janë provuar tashmë tek njerëzit, por studiuesit besojnë se jo më shumë se dhjetë do të vërtetojnë efektivitet kundër COVID-19. Zakonisht duhen vite për të zhvilluar një vaksinë të sigurt, por disa mund të jenë gati vitin e ardhshëm”, raporton Jaime Velazquez nga Euronews.

Një nga vaksinat po zhvillohet nga kompania nga Astrozeneca. Testimi po kryhet në qytetin e Oksfordit në Mbretërinë e Bashkuar. Infermierja Joan Pons është një vullnetare që do të marrë pjesë në testimet e vaksinës.

“Në raste shumë të jashtëzakonshme mund të prodhojë shok anafilaktik dhe vdekje. Zemra më ngriu kur firmosa këtë letër, por mendova. Cila është alternativa? Nëse nuk ka vullnetarë, nuk do të ketë vaksinë dhe nëse nuk ka vaksinë, virusi do të mbetet këtu midis nesh. Dhe mendova, jo, kjo nuk mund të jetë kështu, coronavirus duhet të marrë fund në një mënyrë ose në një tjetër”, ka thënë ajo.

Ndërsa studiuesit nxitojnë të gjejnë mbrojtje nga COVID-19, virusi vazhdon të përhapet në të gjithë Evropën. Por deri në momentin që një vaksinë të jetë gati, të gjithë duhet të luftojnë dhe mbrojnë veten me të njëjtat mënyra që prej muajit mars.

 

Lexoni gjithashtu:

Rritja e numrit të rasteve me COVID-19, protesta në disa shtete evropiane

OBSH: Prioritet vaksimini për më të rrezikuarit nga COVID-19

Raporti për vaksinën ruse: Rezultatet e provave inkurajuese, por të pamjaftueshme


 

Etiketimet

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

TË FUNDIT

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...

Putin dhe XI në G20, samiti i parë global që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin kanë në plan të marrin pjesë në samitin e grupimit G20, që zhvillohet në nëntor...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?