Komisionerja e Shëndetësisë: Problemet me virusin do vazhdojnë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisionerja e BE-së për Shëndetësinë deklaron se shtetet anëtare duhet të marrin të gjitha masat për të vënë nën kontroll valën e re të rasteve të infektimit me COVID-19 dhe në të njëjtën kohë të shmangin një bllokadë të dytë.

“Sigurisht që ne e prisnim një rritje të rasteve me rinisjen e udhëtimeve, me rihapjen e turizmit dhe me heqjen e bllokadës në tërësi. Kjo është diçka që pritej. Mënyra për ta ndalur këtë valë është duke rritur testet, duke gjurmuar rastet dhe duke bërë izolimin në rast nevoje. Është jetike për shoqërinë dhe ekonominë të shmangen bllokadat e përgjithshme”, tha Stella Kyriakides, komisionerja e BE për Shëndetësinë.

Duke folur ekskluzivisht për Euronews, komisionerja ka paralajmëruar se edhe kur vaksina të jetë në dispozicion për qytetarët do të duhet kohë që jeta në Evropë të kthehet në normalitet.

“Edhe nëse do të kemi një vaksinë të suksesshme, kjo nuk do të thotë se problemet e krijuara nga pandemia do të zgjidhen të nesërmen. Do të na duhet të jemi të kujdesshëm dhe të marrim masa. Vendeve do t’u duhet të vijojnë testet dhe të gjurmojnë e izolojnë rastet për njëfarë kohe, derisa të kemi plotësuar kërkesat e njerëzve për vaksinën”, shtoi ajo.

Së fundmi në Evropë, kryesisht në Spanjë, Francë por edhe Itali është verifikuar një rritje e rasteve me COVID, me disa mijëra njësi në ditë dhe ndonëse nuk e dëshirojnë një bllokadë të dytë, autoritetet kanë paralajmëruar se ajo mund të jetë e mundshme.


 

Etiketimet

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

TË FUNDIT

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

Zeka: Tensionet në Veri të koordinuara nga Kurti e Vuçiç për të fshehur dështimin

Analisti Milaim Zeka thotë se takimet në Bruksel mes liderit të Kosovës Albin Kurti dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiç  nuk ka për qëllim...

Bie në kanal, humb jetën 51-vjeçari në Laç

Një 51-vjecar ka humbur jetën aksidentalisht mbrëmjen e së enjtes në Laç. Përmes një njoftimi zyrtar policia lokale sqaroi se 51-vjeçari Y.T dyshohet se ka...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?