“Jo bllokadë të re”, Franca përjashton kufizimet radikale, masa më të moderuara

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri francez Jean Castex deklaroi se qeveria e tij nuk po planifikon një bllokadë të dytë kombëtare për të frenuar valën e re të coronavirusit, por në vend të saj do të implementojë një seri masash më pak radikale.

“Po, virusi është këtu për të qëndruar edhe për disa muaj dhe ne duhet të jemi në gjendje të bashkëjetojmë me të pa hyrë në një bllokadë të përgjithshme. Ne jemi të vetëdijshëm për zgjidhjen më të thjeshtë dhe atë më pak kufizuese; është aplikimi me rigorozitet i veprimeve të kufizuara”.

Castex tha se masat në fjalë do të përfshijnë testet e shpejta për COVID për rastet me prioritet, si dhe do t’u japë autoriteteve lokale kompetencat për të vendosur reduktimin e orareve të bizneseve.

“Për rastet me prioritet ne do të përforcojmë kapacitetet e testimit. Përmes kësaj, laboratorët do të rezervojnë takime specifike për ata që kanë nevojë për më shumë kujdes, sidomos në qytetet e mëdha, ku dhe do të instalohen qendra testimi”. 

Qeveria franceze ndodhet nën një presion të ri për të kufizuar përhapjen e sëmundjes, teksa vendi po përjeton një rritje të infeksioneve që nga fillimi i muajit.

Në mars, Franca kishte imponuar një bllokadë të rreptë, që parandaloi tejmbushjen e spitaleve nga pacientët me COVID-19, por edhe i dha një goditje të fortë ekonomisë. Bllokada në fjalë u lehtësua në fillim të majit.

 

Lexoni gjithashtu: 

Franca shënon rekord të ri ditor me rreth 10 mijë raste të reja

Jeta duhet të vazhdojë! Francezët nuk tërhiqen pavarësisht rritjes së rasteve me COVID

Bilanci global i COVID, mbi 27 milionë të infektuar dhe mbi 880 mijë vdekje


 

Etiketimet

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

TË FUNDIT

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

Hasi, vendi me numrin më të lartë të emigrantëve në Mbretërinë e Bashkuar

Daily Mail i ka kushtuar një reportazh, qytetit të Hasit, ose siç njihet ndryshe “Anglisë së vogël”. Vendit të cilit Mbretëria e Bashkuar, i ka...

Shuhet regjisori Kristaq Dhamo

Ditën e sotme është ndarë nga jeta regjisori Kristaq Dhamo.  Dhamo njihet si babai i kinematografisë shqiptare. Ai realizoi filmin e parë shqiptar me metrazh...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?