Koncert provë me mijëra vetë në Barcelonë për të parë efektivitetin e testeve të shpejta për COVID-19

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mijëra njerëz u grumbulluan brenda një kompleksi për të parë një koncert rok në Barcelonë, si pjesë e një testi për të parë sa efektiv është rezultati i testeve të shpejta në parandalimin e përhapjes së COVID-19 në evente të mëdha.

Rreth 5 mijë persona u lejuan të hyjnë në kompleksin sportiv Palau Sant Jordi të Barcelonës të shtunën mbrëma. Atyre iu lejua të grumbullohen lirshëm në ndjekje të një shfaqjeje të grupit të rokut “Love of Lesbian”.

Sidoqoftë të gjithë duhet të mbanin maska dhe të rezultonin negativ në një test të shpejt antigjeni – i cili jep rezultat më të shpejtë në kohë se sa testi i zakonshëm PCR, – dhe ata që kishin kontakte të afërta me dikë të infektuar së fundmi u lanë jashtë.

Spanja ndalon grumbullimet me më shumë se 4 persona, si masë kufizuese kjo për të parandaluar përhapjen e infeksionit të COVID-19, që deri më sot u ka marrë jetën 75 mijë spanjollëve.

Koncerti në fjalë mbështetet nga autoritetet lokale dhe disa ekspertë shoqatash shkencore që luftojnë përhapjen e infeksioneve, si Fondacioni kundër SIDA-s dhe Sëmundjeve Infektive, që në muajin dhjetor kreu një studim të ngjashëm me 500 persona.


 

Etiketimet

Humb jetën një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...

TË FUNDIT

Humb jetën një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...

Putin dhe XI në G20, samiti i parë global që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin kanë në plan të marrin pjesë në samitin e grupimit G20, që zhvillohet në nëntor...

Kosova s’është Katalonja, Kurti: Spanja nuk duhet të krahasohet me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për gazetën spanjolle El Pais se Spanja duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës për të vërtetuar...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?