Vendimet mbi AstraZeneca-n, në Spanjë e Itali do të injektohen personat mbi 60-vjeç, në Britani të Madhe ndalohet për nën 30-vjeç

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Pas vendimit të Agjencisë Evropiane të Barnave për sigurinë e vaksinës së AstraZeneca autoritetet shëndetësore në Spanjë dhe Itali kanë marrë vendimin që kjo vaksinë të jepet vetëm për personat mbi 60-vjeç.

Por, do të vijojë injektimi i dozës së dytë për të gjithë ata që janë vaksinuar tashmë.

Në Spanjë është raportuar për 12 raste që kanë pasur probleme me mpiksjen e gjakut dhe vendimi u mor si një masë paraprake.

Edhe në Britani të Madhe agjencia e vaksinimit keshillon që vaksina e AstraZeneca te mos u jepet personave nën 30-vjeç, shkak janë bërë raportimet për efektet anësore të mpiksjes së gjakut në tru.

Lexoni gjithashtu:

EMA deklaron se ‘mpiksjet e gjakut’ duhet të listohen si një efekt anësor “shumë i rrallë” i AstraZeneca

Siguria e ‘AstraZeneca’, EMA, deklaratë për lidhjen mes vaksinës dhe trombozës

 


Etiketimet

Berisha-mazhorancës: Pse s’guxoni të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...

Greqia do të rris pensionet në 2023, nisma pas më shumë se një dekade

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, duke nisur nga viti 2023, Greqia do të rritë pensionet. Ishte ky premtimi i dhënë...

TË FUNDIT

Berisha-mazhorancës: Pse s’guxoni të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...

Greqia do të rris pensionet në 2023, nisma pas më shumë se një dekade

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, duke nisur nga viti 2023, Greqia do të rritë pensionet. Ishte ky premtimi i dhënë...

Ulet sërish çmimi i naftës dhe benzinës

Bordi i Transparencës ka caktuar çmimet e reja për karburantet. Duke nisur nga kjo e enjte nafta do të shitet me 235 lekë/litër. Benzina do të...

Rusët avancojnë në Lindje, shkatërrime dhe viktima në të dyja palët

Forcat ruse vijojnë të sulmojnë më shumë ndërtesa në Kharkiv, në verilindje të Ukrainës. Një ditë më parë u raportua për viktima nga të dyja...